Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşsİzlİk İçİn el ele

Büyükşehir Belediyesi ve 5 ilçe belediyesi ATSO ile işsizlikle mücadele için tek çatı altında buluştu. İş taleplerinin çokluğundan dem vuran belediye başkanları 'Artık iş bizde değil UMEM'de' mesajı verdi

Giriş Tarihi: 9.4.2013
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliği ile yürütülen ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından koordine edilen UMEM Beceri'10 Projesi'ne Antalya'da Büyükşehir ve 5 ilçe belediyesi de protokol imzalayarak dahil oldu. Protokol törenine, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Deniz Filiz, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan Tevke ve İş-Kur Müdürü Veli Tekkanat katıldı.

BAŞKANLARIN ŞİKAYETİ

Protokol ile belediyeler iş arayanları bu meslek kurslarına yönlendirecek. 6 belediye başkanı iş talebi çokluğundan şikayet ederken, UMEM Beceri'10 projesi ile bu konuda rahatlayacaklarını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Deniz Filiz, "Kariyer ofisine yapılan başvuruların yönlendirilmesi, büyükşehir belediyesine ait toplu taşıma araçlarında duyuruların yapılması yönünde üzerimize düşen görevleri yapacağız" dedi. Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ise belediye başkanlarının en zorlandıkları konuların başında işsizliğe çare bulmak geldiğini belirterek, "Belediyelerin bu işin içinde olması son derece önemlidir. Belediyeler siyasi kurumlardır. Siyasi kurumların, siyasi kadrolarının ilk uğrak yerleri de belediyelerdir. Doğal olarak belediye başkanları çok rahat koşullar altında değildir" diye konuştu. Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek de her Perşembe halkla buluştuklarını belirterek, "100 kişiden 95'i iş için müracaat ediyor" dedi.

BİZİM YÜKÜMÜZÜ ÜZERİMİZDEN ALACAKSINIZ

Bir serzeniş de Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'den geldi. Tütüncü "İşsizlik belediye başkanlarının için çok büyük bir problem. Belediyeler vatandaşa en yakın devlet kurumlarıdır. Vatandaşın tüm problemleriyle ilk elden yüzleşmek durumundadır belediye başkanları" dedi. Döşemealtı Belediye Başkanı Nurettin Tursun ise Organize Sanayi'nin ilçelerinde olması nedeniyle binlerce işsizden müracaat aldıklarını ifade ederek, 'Bu proje ile birlikte çok rahatlayacağız. Bizlerin yükünü almış olacaksınız" dedi.

TEK CEPHEDE BİRLEŞTİK
ATSO Başkanı Budak da belediyelerin iş bulma talepleri alan ve çok sayıda insana istihdam bulan kurumlar olduğunu belirterek, "Bu nedenle belediyelerimizin UMEM Beceri 10 projesine dahil olmaları bu projenin başarısını kesinlikle arttıracaktır. Böylece Antalya'da işsizlik ve mesleksizlik sorununa karşı tek çatı altında tek cephede birleşmiş oluyoruz" dedi. Türkiye'deki yaklaşık 2.5 milyon işsizin 90 bin kadarının Antalya'da olduğunu belirten Budak, "İşsizlerimizin yarısından fazlası ilk ve orta okul mezunudur. Dolayısıyla bizdeki işsizliğin temelinde eğitim veya beceri sorunu olduğu görülmektedir. Ya eğitim sorunu vardır ya da eğitim alanı ile ihtiyaç uyuşmamaktadır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşsİzlİk İçİn el ele
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN