Terminatör böcekler ormanları koruyacak

Kızılçam ormanlarına zarar veren çam kese böcekleri ile bu böcekleri yiyerek beslenen avcı böcekler arasındaki savaş hız kazandı. Avcı böcek ordusuna bir ayda 30 bin yeni nefer eklenecek

Giriş Tarihi: 9.4.2013
Antalya Orman Bölge Müdürlüğü kızılçam ormanlarına zarar veren çam kese böceklerine karşı başlattığı mücadeleyi genişletiyor. Antalya ormanlarının büyük çoğunluğu oluşturan kızılçam ağaçlarının özsuyunu emerek beslenen ve ağaçların dallarının kurumasına sebep olan çam kese böceklerinin etkisinin azaltılması için doğaya, bu böcekleri yiyerek beslenen 30 bin Calosoma (avcı böcek) böceği daha bırakılacak. 2006 yılından bu yana belirli zaman aralıkları ile doğaya bırakılan avcı böcekler, çam kese böceklerinin kızılçam ormanlarına verdiği zararı büyük ölçüde engelledi. Halk arasında çam kese böceği yırtıcısı adıyla da bilinen Calosomalardan 2006 yılından bu yana 157 bin 385 tanesi doğaya bırakıldı.

30 BİN EKLENECEK

Yaklaşık 150 bin hektarlık alanda etkili olan çam kese böceğinin olumsuz etkilerinin sıfıra indirilmesi için Orman Bölge Müdürlüğü'nün Antalya, Gazipaşa, Manavgat, Kaş ve Kumluca işletmelerinde bulunan laboratuarlarında üretilen 30 bin predatör böcek Nisan ayı sonlarında doğaya salınarak, göreve başlayacak.

DOĞANIN DENGESİ

Predatör böceklerin biyolojik mücadelede çok önemli bir rol oynadığını belirten Orman Bölge Müdürü Ali Gökçöl, kızılçam ormanlarının korunmasında bu böceklerin etkin bir göreve sahip olduğunu ifade etti. Doğanın kendi içerisinde var olan dengesini olumlu yönde kullandıklarını aktaran Gökçöl, "Avcı böcekler doğası gereği çam kese böceklerini yiyerek beslenmelerini gerçekleştiriyorlar. İki böcek arasında süre gelen yaşam savaşı, ormanlarımıza zarar veren önemli bir tehdidinde ortadan kalkmasına yol açıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terminatör böcekler ormanları koruyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN