Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mavi suların koruyucuları

168 yıldır hizmet veren Türk Polis teşkilatı, mavi sularda da görev yapıyor. Kimsenin cesaret edemediği kötü hava koşullarında bile hayat kurtaran deniz polisleri derin sularda görev yapıyor

Giriş Tarihi: 10.4.2013
Halkın 168 yıldır huzur ve güvenliği için çaba gösteren Türk Polis teşkilatı deniz polisi, kimsenin cesaret edemediği fırtınalı havalarda bile suya girmekten çekinmiyor. Türk Polis teşkilatı, havada ve karada olduğu gibi "Mavi vatan" şeklinde tanımlanan denizlerde de asayişi sağlıyor, yardıma muhtaçların kurtarıcısı oluyor. Kaleiçi Yat Limanı'nda bulunan Antalya Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Şube Müdürlüğü, 6'sı dalgıç yaklaşık 28 memurla 26 yıldır turizmin başkentinde faaliyet gösteriyor.

3 DAKİKADA DENİZE AÇILIYOR

Deniz polisi olabilmek için zorlu eğitimleri başarıyla tamamlayan polis memurları, kimi zaman falezlerden düşen bir kişiyi, kimi zaman kayalıklarda mahsur kalan balıkçıları, kimi zaman da sahiplerinin elinden kaçıp denize düşen köpekleri kurtarıyor. Hayat kurtaran deniz polisleri, atılan suç aletlerini de büyük bir titizlikle denizden çıkartıp birçok olayın faillerinin bulunmasında başrolu oynuyor. Güne denizde yüzme antrenmanı ile başlayan, cep telefonlarını günün 24 saati açık tutan, mesai unsuru tanımadan çalışan deniz polisleri, çağrı aldıktan 3 dakika sonra denize açılarak olay yerine yöneliyor. Zaman zaman yaptıkları tatbikatlarla sudaki harekat kabiliyetlerini geliştiren deniz polisleri, böylece her zaman her olaya hazır oluyor. Önceki gün yapılan tatbikatta Düden Şelalesi'nin denize döküldüğü bölgede balık tutmak için çıktığı kayalıklarda mahsur kalan bir kişiyi kurtardı.

DENİZ POLİSİ DENİZDE, AKARSUDA, GÖLDE GÖREVDE
Deniz polisleri, Antalya'da son 5 yılda akarsular ve denizden 53 ceset çıkardı. Denizde çeşitli sebeplerle yaralanan veya mahsur kalan 68 kişiyi kurtaran polisler, denize veya akarsulara düşen 5 otomobil ile 1 motosikletin yerini tespit ederek çıkarılmasını sağladı. Deniz polisleri, ayrıca farklı tarihlerde denizden 2 uçaksavar mermisi, iki el bombası, 8 av tüfeği, 1 pompalı tüfek, 1 kurusıkı tabanca, 1 kaleşnikof ve 2 şarjör, 29 G3 mermisi, 2 çelik kasa bularak inceleme yapılması amacıyla Kriminal Şube Müdürlüğü'ne teslim etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mavi suların koruyucuları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN