Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçimler 4 Mayıs'ta

ATSO'da iki kez ertelenen seçim tarihi 4 Mayıs olarak belirlendi. Budak dışında adaylığını dillendiren isim yok. Akıncı'nın aday olması muhtemel

Giriş Tarihi: 10.4.2013
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ATSO) iki kez ertelenen seçim, 4 Mayıs tarihinde gerçekleşecek. 2012 yılının Ekim-Kasım aylarında yapılması gereken ATSO seçimleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) bağlı diğer oda ve borsaların seçimleri gibi Meslek gruplarını belirleyen NACE kodlama sistemindeki düzenleme nedeniyle Şubat-Mart dönemine ertelenmişti. ATSO Yönetim Kurulu seçim tarihi olarak 9 Şubat'ı belirlemişti.

İKİ KEZ ERTELENDİ
Ancak bu kez de NACE'ye yönelik olan tepkiler nedeniyle seçimler ertelendi. TOBB'un yeni meslek gruplandırmalarına ilişkin yapılan itirazların sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi için seçimlerin ertelenmesi talebi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından kabul gördü. Ve Bakanlar Kurulu seçimlerin Mayıs-Haziran döneminde yapılmasını kararlaştırdı. ATSO Yönetim Kurulu da aldığı kararlar seçimin 4 Mayıs'ta yapılmasına karar verdi. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na yapılacak başvuru sonrası resmi olarak tarih ilan edilecek.

ADAYLIKLAR

ATSO'da mevcut Başkan Çetin Osman Budak dışında adaylığını resmi olarak dillendiren bir isim yok. Ancak ATSO Meclis Başkanı Ali Rıza Akıncı'nın aday olması bekleniyor. Akıncı'nın yer aldığı "tarımsal ürünlerin yetiştirilmesi ve destekleyici faaliyetler" meslek grubu, Antalya'da seçimlerin ertelenmesine neden olan değişiklik taleplerinin odağındaydı. Daha önce komisyoncularla aynı grupta yer aldığı için seçilme şansı düşen Akıncı'nın grubu, yaptığı itiraz haklı bulunarak yeniden düzenlenmişti.

23 BİN ÜYE

ATSO'da 2009 yılında gerçekleşen seçimlerde 53 meslek grubunda sandık başına gidilerek 131 meclis üyesi seçilmişti. Seçim öncesi ise 4 grup düştü. Seçimde 49 meslek grubunda seçim yapılacak. Seçim sonrası tabloda meclis üyesi sayısının ise 123 olması bekleniyor. ATSO'da yaklaşık 23 bin üyenin sandık başına gitmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçimler 4 Mayıs'ta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN