100 ülke bahçesinde 8 milyon kişi gezecek

Türkiye'nin ilk EXPO'sunda hazırlıklar sürüyor. Alan 2015 yılında teslim edilecek. 100 ülkenin kendi bahçesini kuracağı EXPO'yu 8 milyon kişinin ziyaret etmesi hedefleniyor

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Türkiye'nin ilk EXPO'suna 2016 yılında ev sahipliği yapacak olan Antalya'da çalışmalar sürüyor. EXPO 2016 Antalya Kanunu'nun çıkmasının ardından, süreç hızlandı. EXPO'nun gerçekleşeceği alanda yer alan 96 binanın yıkımı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in katılımıyla yapıldı.

BU YIL ALTYAPI BİTECEK

EXPO 2016 Genel Sekreteri Selami Gülay, EXPO alanının altyapı çalışmalarının bu yıl tamamlanacağını açıkladı. Altyapı çalışmalarının da bu yıl içerisinde bitirilmesini beklediklerini ifade eden Gülay, "2015 yılının ikinci yarısında alanı bahçe açacak ülkelere teslim etmeye hazır oluruz" diye konuştu. Gülay, EXPO 2016 Antalya için 2016 yılına kadar 180 milyon TL'lik yatırım yapılacağını söyledi.

8 MİLYONU YABANCI

EXPO 2016'da 100 ülkenin bahçe kurması ve 5 milyonu yabancı olmak üzere toplam 8 milyon ziyaretçi sayısına ulaşılmasının hedeflendiğini hatırlatan Selami Gülay, "Son olarak kapılarını açan botanik temalı EXPO, Kore'de 250 bin nüfuslu çok ciddi potansiyeli olmayan bir şehirde yapılıyor. Buna rağmen 5 milyon kişi ziyaretçi bekleniyor. Antalya, ulaşımının kolay olması ve 550 bine ulaşan turistik yatak kapasitesiyle hedeflerine çok rahat ulaşır" dedi.

Hakan Tütüncü
Kepez Belediye Başkanı

Seçkin konum
Sabah Akdeniz Gazetesi'nin basın hayatında edindiği seçkin konumunu beğeni ile izlemekteyiz. Yaşamakta olduğumuz iletişim çağında kamuoyunun doğru oluşmasına katkıda bulunmak ve vatandaşlarımızın haber ihtiyacını karşılamak için gösterdikleri olağanüstü gayreti takdirle karşılıyoruz. Çağa uygun teknik donanımı ve deneyimli kadroları ile daha nice yıllar halkımıza hizmet vereceğine inandığımız Sabah Akdeniz ailesinin 10'uncu yılını içtenlikle kutlar, başarı, sağlık ve mutluluklar dilerim.

Ülkeler 200 milyon euro harcayacak
Bir ülke bahçesinin ortalama maliyetinin 2 milyon euro olması halinde, katılımcı ülkelerin EXPO alanında yapacakları toplam yatırım 200 milyon euro olacak. Ayrıca EXPO'yu ziyaret etmesi öngörülen 5 milyon yabancı turistin 2 milyonunun sadece EXPO'yu takip etmek amacıyla Türkiye'ye gelmesi bekleniyor. Her turistin ortalama 500 euroluk paket turlarla geleceği düşünüldüğünde, EXPO için gelecek 2 milyon turistin getireceği gelir 1 milyar euroyu bulacak.

Selamİ Gülay
EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri
EXPO tanıtımına katkı
Türkiye'nin ilk EXPO'su olma özelliğini taşıyan 'EXPO 2016 Antalya'nın tanıtımında bugüne kadar büyük katkı sağlayan Sabah Akdeniz'in 10. yılını kutlar, başarılarının devamını dilerim.

5 milyon ziyaretçi bekleniyor
Türkiye'nin ilk EXPO'suna 2016 yılında ev sahipliği yapacak olan Antalya'da çalışmalar sürüyor. EXPO 2016 Antalya Kanunu'nun çıkmasının ardından, süreç hızlandı. EXPO'nun gerçekleşeceği alanda yer alan 96 binanın yıkımı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in katılımıyla yapıldı. EXPO 2016 Antalya için 180 milyon TL'lik yatırım yapılacak. EXPO 2016'da 100 ülkenin bahçe kurması ve 8 milyon ziyaretçi gelmesi bekleniyor.

Kerim Aydoğan
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı
Tarafsız-doğru habercilik
Örnek teşkil eden bir mesleki ciddiyet ve hizmet etkinliği içerisinde tarafsız ve doğru habercilik yapan Sabah Akdeniz Gazetesi'nin 10. kuruluş yıl dönümünü kutluyor, bu başarının gerçekleşmesindeki emekleri nedeniyle başta Bölge Temsilcisi Sayın Mevlüt Yeni olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarını tebrik ediyorum.

Cem Burak Özgenç
Gazipaşa Belediye Başkanı

Atatürk diyor ki...
"Basın milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta bir millete muhtaç olduğu fikri gıdayı vermekte, hulasa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir." Atatürk'ün bu sözlerini benimseyen, basın meslek ilkeleri doğrultusunda çalışan, binbir emek ve gayretle günlük hayatın öne çıkan detaylarını her sabah kapımıza kadar getiren Sabah Gazetesi Akdeniz eki dağıtıcı, kalıpçı, baskıcı, reklam departmanı, görsel yönetmen, redaktör, muhabir, editör, yazı işleri, yayın koordinatörü, yayın yönetmeni, kısacası tüm çalışanlarının kuruluşlarının 10'uncu yılını kutlar, başarılarının devamını dilerim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100 ülke bahçesinde 8 milyon kişi gezecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN