Antalya ekonomisiyle yükseliyor

Giriş Tarihi: 11.4.2013

Sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında 10'uncu sırada yer alan Antalya, 2012 yılına gelindiğinde 4'üncülüğe yükseldi

Antalya son 10 yılda ekonomik gelişmişlik sıralamasında basamakları tırmandı. 2000'li yılların başında Devlet Planlama Teşkilatı'nın sosyo- ekonomik gelişmişlik sıralamasında 10'uncu sırada yer alan Antalya, 2011 ve 2012 yılında yapılan araştırmalarda ise toplam ekonomik büyüklüklerde 4'üncü, kişi başına göstergelerde 5'inci sırada gösteriliyor. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya'nın büyümesinde ikinci konut olgusundan dolayı nüfus rakamını dikkate almanın yeterli olmadığını belirterek, Antalya'nın tüketim göstergelerinde de 4'üncü sırada olduğunu ifade etti.

GERÇEK NÜFUS DAHA YÜKSEK

Budak, Antalya'nın gelişme hızı hakkında ASAT'ın su abonesi hane sayısının önemli bir gösterge olduğunu savundu. Antalya nüfusunun yaklaşık yarısına hizmet veren ASAT'ın su abonesi sayısının 2002 yılında 258 bin olduğunu hatırlatan Budak, 2012 yılında abone sayısının 500 bine ulaştığını söyledi. Budak, "On yılda yüzde 100'e yaklaşan bu büyümeye ve yıllık olarak da yüzde 7'ye yakın bir artışa karşılık gelmektedir" dedi.

GELİŞMENİN AYAK SESLERİ

Başkan Budak Antalya'nın 10 yıllık gelişmesini gösteren diğer verileri de paylaştı: "Antalya plakalı otomobil sayısı 10 yılda 150 binden 350 bine yükseldi. İlimizde konutların elektrik tüketimi neredeyse 3 kat artarak 1.7 milyar kwh düzeyine ulaşmıştır. Organize Sanayi Bölgemizde faal tesis sayısı 60'lardaki iken 155'e ulaşmıştır. Sigortalı çalışan sayısı 2002 yılında 180 binden 2012'de 410 bine ulaşmıştır. Türkiye vergi gelirindeki payımız yüzde 0.97'den yüzde 1.6'a yükselmiştir. Odamızın faal üye sayısı 2000 yılında 5 bin, 2005 yılında 10 bin iken 2012 yılında 25 bine yaklaşmıştır. POS makinasına sahip işyeri sayısı 30 binlerdeyken 70 bine yaklaşmıştır. Bu rakamlar Antalya'nın hızlı gelişimini ortaya koymaktadır" diye konuştu.

Çetİn Osman Budak Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı
Antalya'nın gelişimine katkı
Bilindiği gibi, basın bir ülkede demokrasinin dördüncü gücüdür. Özgür, doğru, objektif habercilik temelinde faaliyet gösteren basın, demokrasinin ve ekonominin gelişmesinin en önemli faktörlerinden birisidir. Bu gerçek yerel demokrasi ve ekonomik kalkınma için de geçerlidir. Bu bakımdan ATSO olarak yerel basınımızın ve bu kapsamda ulusal basınımızın yerel eklerinin gelişmesine büyük önem veriyoruz. Sabah Akdeniz 10 yıllık bir deneyimle yerel basınımız arasında önemli bir yere gelmiştir. Tecrübeli yazar ve muhabir kadrosu ile bölgesel konular yanı sıra bölge ekonomisindeki gelişmeleri de güncel olarak izlemekte ve gündeme taşımaktadır. Antalya'nın gelişmesine katkı yapan bütün yazar, muhabir ve yönetici kadrosuyla Sabah Akdeniz'e teşekkür ediyor, 10. yılını yürekten kutluyor ve daha büyük başarılar diliyorum.

Mehmet Özgür Oyuncu
Güneş gibi kıymetli
On yıldır Antalya sanat gündemine verdiğiniz destek, her sabah Akdeniz'e doğan güneş kadar kıymetlidir. Daha nice 10 yıllarda Antalyamıza tuttuğunuz aynada güneşi görebilmek umudu ile sevgi ve selamlar.

Cemİl Uğurlu BETUYAB Başkanı
Bölgeye katkı
Sabah Akdeniz'in 10'uncu kuruluş yıl dönümünü en içten dileklerimle kutlarken, Antalya ve bölgeye değerli katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunarım.

Cavİt Arı İl Genel Meclisi Başkanı
Kamuoyunun gözü, kulağı
Son 10 yıldır kamuoyunun gözü, kulağı ve sesi olma görevini aksatmadan sürdürerek, biz yöneticilere de yapıcı eleştirileri ile katkıda bulunan Sabah Akdeniz gazetesinin 10'uncu yılını kutlar, daha nice başarılı yıllar dilerim. Saygılarımla.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya ekonomisiyle yükseliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN