Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'da 2 yılda 50 bin yeni yatak

Giriş Tarihi: 11.4.2013

Antalya'da 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli turistik yatak sayısı 412 bin 278'e yükseldi. 2013'te 25 bin yeni yatak daha geliyor

Antalya'da turistik yatak sayısı artmaya devam ediyor. Antalya'da 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli turistik yatak sayısı 412 bin 278'e yükseldi. Bu kapasitenin 242 bin 856'lık bölümü 5 yıldızlı otel ve tatil köylerinde bulunuyor. 2011'de turistik yatak kapasitesi 384 bin 512'ydi. Bakanlık belgeli yatak kapasitesinde 28 binlik bir artış yaşandı.

YENİ TESİS15 BİN YENİ YATAK

Ancak artışta, Bakanlık belgesi almak için başvurup "yıldızlanan" belediye belgeli tesislerin yatak kapasitesi de bulunuyor. Yeni tesislerin toplam yatak kapasitesi ise 15 bin seviyesinde. Yatak kapasitesinin en yüksek olduğu bölge, 122 bin 821 ile Manavgat. Onu, 98 bin 847 ile Alanya, 62 bin 354 ile Serik ve 61 bin 472 ile Kemer takip ediyor.

SİTELER OTEL OLDU

Antalya'da konaklama fiyatlarının en yüksek olduğu turizm merkezi olan Lara bölgesinde, yatırım için turistik tesis alanı kalmayınca, devreye atıl durumda olan siteler girdi. Turizm sektörünün önemli isimleri Ramada ve Corendon firmaları, yaklaşık 10 yıldır atıl durumda olan Gebizli sitelerini turistik tesislere dönüştürüyor. 4 yıldızlı olacak iki tesis de yaz sezonunda kapılarını açacak. Böylece Lara bölgesinde sahil bandının ardından, ikinci banttaki ilk turistik tesis yatırımları olacak. Bazı otelciler, sahil bandına nazaran daha ucuza satılacak olan turistik tesislerle ilgili Lara bölgesini ucuzlatıyor eleştirileri yapsa da, otelcilerin büyük çoğunluğu, mezbelelik görüntüsünün ortadan kalkmasından memnun.

LÜKS YATIRIMA SINIRLAMA
Corendon Grand Park Lara ismiyle açılacak tesisin, işletmecisi ise turizm sektöründe 20 yıllık tecrübeye sahip olan Erkut Kara. Yenilenme çalışmalarının 12 milyon euroyu bulduğunu anlatan Kara, metruk sitelerin otel haline dönüştürülmesinden herkesin memnun olduğunu söyledi. Antalya'da yüksek gelir grubuna hitap eden çok sayıda otel olduğunu belirten Kara, "Piramitin zirvesini hedefleyen çok sayıda tesis var. Ancak piramitin orta ve alt bölümü de var. Bu nedenle artık Antalya'da ultra lüks yatırımlara sınırlama getirilmeli. Farklı ekonomi gruplarına hitaben yatırımlar yapılmalı" diye konuştu.

BÜYÜK GRUPLAR VAR
Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, yatak sayısındaki artışın 2013'te de süreceğini söyledi. 2013 yılında ilk etapta 25 bin yeni yatak kapasitesinin daha hizmete gireceğini vurgulayan Çorabatır, "Cyrstal, Titanic, Defne, Cömertoğlu, Barut gibi büyük grupların yeni yatırımları bu yıl açılacak. Ayrıca Kemer'de Azeri yatırımcı tarafından da bir otel hayata geçirilecek" dedi.

SURURİ ÇORABATIR / AKDENİZ TURİSTİK OTELLER BİRLİĞİ

Gelişimde katkısı var
Ekonomisi turizme dayalı olan Antalya'da, turizme gerekli önemi ve hassasiyeti veren Sabah Akdeniz'in 10'uncu yılını kutluyorum. Antalya turizminin 10 yılda kat ettiği büyük mesafeye katkı koyan Sabah Akdeniz'le nice başarılı 10 yıllar dilerim.

SEBAHATTİN AKKAYA / BURDUR BELEDİYE BAŞKANI

Objektif habercilik
Sabah Gazetesi Akdeniz ekinin 10'uncu yaşına girişini kutluyorum. Sabah Akdeniz, objektif haberciliği ile bölgenin gözü, kulağı. Burdurumuzdan ve bölgemizden en sıcak haberleri, hem tarafsız bir şekilde, hem de ayrıcalıklı olarak Sabah Gazetesi Akdeniz ekinden takip etmek büyük bir önem taşıyor. Bu nedenle başta Sayın Mevlüt Yeni olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Sabah Akdeniz'in nice 10 yıllara ulaşması dileği ile.

PROF. CİHAT GÖKTEPE / ULUSLARARASI ANTALYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ

Habercilik hassasiyeti
Bölge basınımızın önemli gazetelerinden biri olan Sabah Gazetesi Akdeniz Eki'nin 10'uncu kuruluş yıldönümünü kutlar, göstermiş olduğu habercilik hassasiyeti ile bölgemizin sosyal, kültürel ve özellikle eğitim alanında yaptığı öncü çalışmaların devamını diler, gazete çalışanlarına sağlık ve başarılar dilerim.

ALİ RIZA AKINCI / ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI MECLİS BAŞKANI

İnovatif gazetecilik
Sabah Akdeniz, bölgemizin ekonomik ve sosyal hayatında gerçekleşen tüm olayları yakından takip eden, gazetecilik anlayışı ve yeteneğiyle her zaman izlenen ve tercih edilen bir yerel gazete olma özelliğini elinde tutmakta. Bu kadar yakından izlenmesinin neticesinde de kendisini devamlı yenileme ve izleyicilerine yeni tatlar sunma konusunda inovatif gazetecilik örnekleri vermektedir. Başarısının altındaki sır sanırım budur. Sabah Akdeniz ailesinin 10'uncu yılını kutlarım.

ALİ KIZILDAĞ / PROFESYONEL OTEL YÖNETİCİLERİ DERNEĞİ BAŞKANI

Kentlilik bilincinin gelişmesi
Sabah Akdeniz 10 yıldır Antalya'nın ve bölgemizin sesi ve hafızası olmuştur. Çalışanlarını her zaman takdirle karşıladığımız, bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayarak çalışmalarımızı kamuoyuna duyuran Sabah Akdeniz yönetici ve emekçilerini kutluyor; daha nice 10 yıllarda yayın hayatının devamını ve başarılarının sürekliliğini diliyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da 2 yılda 50 bin yeni yatak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN