Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dört köy birleşti modern kent oldu

Dört köyün birleşiminden oluşturulan Konyaaltı ilçesi bugün modern bir kent görünümüne kavuştu. Bu süreçte en çok emeği olan kişi ise 3 dönemdir Konyaaltı Belediye Başkanı olan Muhittin Böcek

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Vatandaşın asfaltla tanışmadığı yıllar. Tozlu topraklı yollardan sahile ulaşıyorsunuz. Sahil dediğin de atıl durumda bir deniz kıyısı. Akranları top peşinde koştururken, o, sahili adam etmenin peşinde. Doğma büyüme Konyaaltılı. Anlatırken "Deresinde çimdiğini" söyledi. Hiç değişmemiş, hala oralı. Çocukken kurduğu hayali, belediye başkanlığının ilk döneminde hayata geçirdi. Konyaaltı'nı deniz kıyısından, sahile taşıdı. Halk da onu ikinci kez belediye başkanlığına. 4 köyün birleşiminden oluşan Konyaaltı'da değişimi başlattı bu süreçte. Yorulmadı, 3'üncü kez belediye başkanlığına seçildi. 3 dönem belediye başkanlığı. Bu bir başarı öyküsü mü bilemedim. Çünkü tüm bu süreci başarı adı altında özetlemek Muhittin Böcek'in kimyasına ters. O bunları başarmak için değil vefa borcunu ödemek için yapmış.

8 BİN NÜFUSLU 4 KÖYDÜ

Nasıl başladı Konyaaltı'nın hikayesi?
Konyaltım��zın çok değil 15 yıl öncesine baktığımızda, 8 binli nüfusları olan, 4 köyden oluşmuş bir bölge. 1993 yılında kanun hükmünde kararname ile 7 il büyükşehir olmuş. Bir tanesi de Antalya. Konyaaltı da 4 köyün birleşmesi ile belediye oldu. 1994 yılında hemen seçimlere girildi. Konyaaltı'da süreç bu şekilde başladı.

Sizin hikayeniz nasıl başladı?
Konyaaltı benim doğup büyüdüğüm, tozlu yollarında yürüdüğüm, bağında bahçesinde portakal topladığım, deresinde, denizinde çimdiğim bir yer. Bu topraklara, bu insanlara vefa borcu olan birisiyim. Anavatan Partisi Merkez İlçe Başkanlığım sürecinde hep gönlümden doğup büyüdüğüm yere hizmet etmek geçerdi. 1999 yılında bu görev nasip oldu. O görev öncesi de tüm vatandaşlarıma dedim ki 'Ben burada yaşıyorum. Burayı çok iyi bilirim. Derdinin, tasasını, sorununu bilirim. Birlikte halledelim" Bize güvendiler, bu 5 yıllık süreç içerisinde göreve başladık.

Nasıl geçti o yıllar?
Göreve başladığımızda Konyaaltı Belediyesi'nin bütçesi 1 milyondu. Bugün 103 milyon lira. O dönemde zor şartlarda baktığımızda öncelikli hedeflerimizi belirledik. Konyaaltı sahili, tuvaletlerinin denize aktığı, kanalizasyona bağlı olmayan, derme çatma yerlerden oluşmuş, yürüyüş yolları olmayan bir yer. Hep hayalim dediğim bu sahil projesi ile başladım. Alt yapı ile ilgili yağmur bir anda yağdığında her yer sel baskını olurdu. Elektrik en ufak bir fırtınada kesilirdi. Şehir merkezinden kopuk, saat 20.00'de ulaşım sıkıntısının başladığı, devletin lisesinin olmadığı, çocukların şehir merkezine taşındığı, bankanın olmadığı, 3 bankamatik, 2 eczane ile başladık. O günlerden köyden kente geçiş kolay olmadı. O 5 senelik süreç içerisinde öncelikli hedefleri belirledik. Azim ve kararlılık ile tamamladık. Meclis üyesi arkadaşlarımız, mesai arkadaşlarımız, kimseyle kavga etmeden görevimizi yerine getirdik.

BAŞBAKAN HAKKINDA KONUŞMAM

Siz kavga etmeyi sevmiyorsunuz sanırım?
Kesinlikle, kavga yok. Benim hiç kimseyle kavgam olmaz. Ben hakkımı savunurum ama kavga etmem kimseyle, herkes işini yapıyor. O düşünceyle bir 5 yıllık süreç geçti. Belediye başkanlıklarında bu süreçler önemlidir. Aday olursunuz, eğer halka verdiğiniz sözleri yerine getirirseniz sınıftan geçersiniz.

Sadece 1 dönem iktidar partisini belediye başkanlığını yaptınız değil mi?
Ben belediye başkanıyım, herkesin belediye başkanıyım. Ben burada iktidarım zaten. Şimdi büyükşehirde de iktidarız. Genelde iktidarla, hükümet ile ilgili bir problemim yok. Ben Başbakan, Cumhurbaşkanı, bakanlar hakkında konuşmam. İlgili bakanlar ilçeme geldiği anda da gider karşılarım. Geçenlerde Suat Kılıç geldi Akdeniz Üniversitesi'ne oraya gittim yurtla ilgili. Olimpik yüzme havuzunu söyledim orada. Burada Batı Çevre Yolu'nun temeli atıldı, Batı Çevre Yolu'nu çözen belediye başkanı olarak katıldım. Hiç siyaset yapmadan, siyasetçiler ile kavga etmeden görevimi yerine getiriyorum. Siyasetle ilgili benim il başkanım var. İl başkanım siyasi çalışmasını yapar. İktidar, muhalefet hiç fark etmez.

BATI ÇEVRE YOLU SORUNU
Batı Çevre Yolu'nda hangi aşamaya gelindi?
Hep söylediğim gibi. Batı çevre yolunu çözen belediye başkanı sözüm dışında bir gelişme yoktur. Gelişme şöyle olacaktır. Sayın Akaydın o dönemde kamulaştırılsın demişti. Sayın Türel iki CHP'li başkanın kavgası demişti. Ben herkese şunu söylüyorum. Öncelikle mahkemenin kararına bakmak lazım. Mahkeme üst ölçekli plana uygun olmadığı için iptal etti. Antalya'da çevre yoluna ihtiyacımız var. Günde 50 bin kişini denize girdiği Konyaaltı sahilinde öncelikle batı çevre yoluna ihtiyaç var. Öncelikle Genel Başkan Yardımcısı sıfatıyla Sayın Türel'e daha sonra Akaydın başkanımız ile meclis üyelerine ve Konyaaltı Belediyesine büyük görevler düşüyor. 100 binliğini Sayın Türel hemen yaptırırsa, 25 binliğini, 5 binlik ve binlikle ilgili sonuna kadar hazırım. Hemen herkes sırasıyla görevini yapmalı.

DOSTLUK PARKI BULUŞMA YERİ
Rus ve Alman vatandaşların en çok ikamet ettiği Liman Mahallesi'nde değişik kültürleri yansıtan dostluk parkı yapıldı. Bu parkın içerisinde şehit aileleri, gaziler, emekliler, 65 yaş üstü vatandaşlar ve engellilerin yüzde elli indirimden faydalanabileceği semt kahvesi yer aldı. Kısa sürede insanların toplanma ve buluşma noktası haline geldi.

YÜZME YARIŞLARI
Konyaltı Belediyesi, Deniz Ticaret Odası ve Olimpos Rotary işbirliği ile düzenlenen Konyaaltı Belediyesi Süleyman Erol Uluslararası Açık Deniz Yüzme Yarışları'na birçok yerli ve yabancı sporcu katılıyor.

KONYAALTI KİTAP FUARI
Bu sene dördüncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Konyaaltı Kitap Fuarı'na Antalya ve çevre illerden büyük katılım sağlanıyor. Söyleşi ve imza günlerinin düzenlendiği fuarda, çocuk oyun ve okuma salonları da var.

YAZ ŞENLİKLERİ VE SÜNNET ŞÖLENİ
Her yıl düzenlenen Yaz Şenlikleriyle, sevilen sanatçılar ve müzik toplulukları vatandaşlarla buluşturulmuş, maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocukları için sünnet şöleni düzenlenmiştir.

FESLİKAN GÜREŞLERİ
Ata sporu olan yağlı güreşlerin gelecek kuşaklara aktarılması için yaz şenlikleri kapsamında Feslikan Yağlı Pehlivan Güreşleri düzenlenmektedir.

EN BÜYÜK PARK 23 NİSAN PARKI
Antalya'nın en büyük parkı olan 23 Nisan Parkında bugün bir çok ulusal ve uluslar arası etkinliğe ev sahipliği yapmakta. Okulların mezuniyet törenlerinin de yapıldığı parkta, şelale, süs havuzları, açık alan spor aletleri, çocuklara özel oyun alanları mevcut.

SANAT EĞİTİM MERKEZİ
Konyaltı Belediyesi eski binası Konyaaltı Sanat Eğitim Merkezi haline dönüştürüldü. Resim, kuaförlük, takı tasarımı, fotoğrafçılık, halk oyunları, bağlama, yan flüt, seramik, İngilizce, keman, gitar, piyano, plates, tango, Rusça, bilgisayar, bale ve müzik kurslarının da bulunduğu KONSEM'de 25 ayrı branşta 50 kurs düzenleniyor.

KONYAALTI SAHİLİ
Derme çatma yapılarla kuşatılan Konyaaltı Sahili, Mali Bakanlığı ile yapılan protokol sonrasında hazırlanan proje çerçevesinde halkın kullanımına sunuldu. Günlük 50 bin kişinin kullandığı Konyaaltı Sahili, Akdeniz Üniversitesi Proje Ödülü, Turizm Bakanlığı En İyi Plaj Ödülü, 'Türkiye En İyi Mavi Bayrak Çevre Eğitim ve Bilinçlendirme Etkinlikleri 'ödülü almış, bir çok belediye tarafından örnek proje olarak seçildi.

TSE BELGELERİ
Antalya belediyeleri arasında ilk defa 2006'da ISO 9001;2000 Kalite Yönetim Sistem Belgesini alan, 2009 yılında 3 yıl süreyle Kalite Yönetim Sistemi Belgesini yenileyen Konyaaltı Belediyesi, ISO 9001: 2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi'ni de aldı.

DEMİR ADAMLAR
Türkiye'de ilk defa Konyaaltı Belediyesi tarafından düzenenen Cumhuriyet Kupası Yarı Mesafe Demir Adam Yarışları geçtiğimiz yıl gerçekleştirildi.

ATAYI ANMA KUPASI VE YAT YARIŞLARI
Atayı anmak ve su sporlarına katkıda bulunmak için 4 yıldır Ata'yı Anma Kupası Yat Yarışları düzenleniyor. Boğaçayı açığında başlayan yarış 2 gün sürüyor.

MUHTAR EVLERİ
Muhtarların daha iyi şartlarda hizmet verebilmesi ve vatandaşların en iyi şekilde hizmet alabilmeleri için belediyeye ait alanlarda muhtar evleri yapıldı.

GERİ DÖNÜŞÜM
'Geleceği düşünüyoruz, geri dönüştürüyoruz' sloganıyla başlatılan geri dönüşüm projesiyle önemli mesafeler kaydedildi. Çok amaçlı konteynerlerin kullanımına geçildi.

SOKAK HAYVANLARI BAKIM MERKEZİ
Çakırlar Mahallesi'nde 13 bin 600 metrekarelik alan üzerine yapılan Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'ne gelen sahipsiz hayvanların her türlü bakım ve tedavileri yapılıyor. Merkezde köpek ve kedi odalarının yanı sıra karantina alanları, 4 operasyonun aynı anda yapılabileceği ameliyathane bulunuyor.

GECEKONDU KALMADI
Antalya'da ilk defa, Siteler Mahallesi'nde mülkiyeti hazineye ait 160 dönümlük alanda kentsel dönüşüm projesi uygulandı. 639 gecekondunun sahiplerinin onayıyla yıkımlarını yaparak yeni evlerinin tapularını verildi.

YENİ BELEDİYE HİZMET BİNASI
15 bin 550 metrekarelik alan üzerine inşa edilen Konyaaltı Belediyesi Hizmet binasında nikah salonu, meclis salonu, bay bayan mescid, toplantı ve seminer salonları, sergi alanları, kapalı otopark bulunuyor. Engelli ve yangın yönetmeliğine uygun binada tüm ofisler e-belediyecilik ve coğrafi kent bilgi sistemine uyumlu.

KENT MEYDANI
Daha önce hükümet tarafından satışı düşünülen 74 bin 750 metrekarelik alanın STK'lar, meclis üyeleri, vatandaşların desteğiyle satışı engellendi. Yarışma projesi ile kent meydanı haline getirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dört köy birleşti modern kent oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN