Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğitimde 10 yıl rekorlarla geçti

Antalyalı hayırseverler son 10 yılda yaptıkları yatırımlar ile eğitime ve çocukların geleceğine büyük katkıda bulundu Antalyal'da eğitimin hizmetine sunulan dersliklerin yüzde 76'sı 2003 yılından sonra yapıldı ve derslik sayısı 14 bin 761'e yükseldi

Giriş Tarihi: 11.4.2013

Antalyalı hayırseverler eğitime yaptıkları yardımlarla gençlerin geleceklerine oldukça önemli katkılar sağladı. Özellikle 2003 yılından itibaren devlet- vatandaş işbirliği ile yapılan yeni derslikler Antalya'nın eğitim alanında atağa kalkmasına neden oldu. Antalya'da eğitimin hizmetine sunulan dersliklerin yüzde 76'sı 2003 yılından sonra yapıldı.

İKİYE KATLADI
2003'e kadar Antalya'da 8 bin 354 adet derslikte eğitim verilirken, bu dersliklerin 5 bin 702 adedi devlet, 2 bin 652 adedi ise hayırsever yatırımı ile gerçekleşti. 2003 yılından sonra yapılan yatırımlar sayesinde Antalya'daki toplam derslik sayısı 14 bin 761'e çıktı. Son 10 yılda yapılan 6 bin 407 yeni dersliğin 3 bin 378 tanesi ise hayırsever vatandaşlar tarafından yaptırıldı.

VATANDAŞ DESTEĞİ

Devlet yatırımları ile eğitime kazandırılan 3 bin 29 dersliğe karşı hayırsever vatandaşların yardımları sayesinde yaptırılan 3 bin 203 derslik, Antalyalıların eğitime verdikleri önemi bir kez daha gözler önüne sermiş oldu. Son 10 yılda yapılan yeni derslik sayılarına göre hayırseverler vatandaşlar, az bir farkla devlet yatırımlarının önüne geçti. Hayırsever yatırımlarıyla birlikte Antalya'da 14 bin 761 derslik, 5 bin 8 öğrencinin kalabileceği 25 pansiyon, 20 spor salonu, 4 lojman, 5 Halk Eğitim Merkezi ve 90 yatak kapasiteli 1 Uygulama Oteli eğitimin hizmetine sunulmuş oldu.

YENİ YATIRIMLAR

Halen inşası devam eden 889 derslik daha hayırseverlerin yardımlarıyla eğitime kazandırılırken, devlet yatırımları ile bin 39 derslik daha Antalyalı çocukların hizmetine sunulacak. 120 okulda 2 bin 28 dersliğin tamamlanmasının ardından Antalya'daki derslik sayısının 16 bin 789 olması hedefleniyor.

DEVAM EDENLER

Dersliğin yanısıra hayırseverler tarafından yaptırılan bin 824 öğrenci kapasiteli 9 pansiyon ve 2 halk eğitim merkezinin yapım çalışmaları devam ediyor. Devlet yatırımı ile yapılan 3 spor salonu, 1 uygulama oteli ve 900 öğrenci kapasiteli 4 pansiyonun

ÖNEMLİ ARTIŞ
Antalya Valiliği önderliğinde, özellik arz eden ve bilhassa il eğitim başarısı ve kalitesinin artırılmasına katkı sağlayacak okul ve kurumların kazandırılmasında da büyük özen gösterildi. Son altı yılda, 5 olan anaokulu sayısı 44'e, 1 olan fen lisesi sayısı 4'e, 13 olan Anadolu lisesi sayısı 38'e, 1 olan Anadolu öğretmen lisesi sayısı 6'ya, 32 olan meslek lisesi sayısı 68'e, 1 olan güzel sanatlar ve spor lisesi sayısı 2'ye, 2 olan rehberlik araştırma merkezi 6'ya çıkarıldı. Ayrıca özellik arz eden okul ve kurumların açılışında gösterilen hassasiyetin bir ifadesi olarak, 1 sosyal bilimler lisesi, 1 adalet meslek lisesi, 1 bilim sanat merkezi, 1 olgunlaşma enstitüsü, 1 eğitilebilir zihinsel engelliler iş okulu, 2 denizcilik meslek Llisesi de Antalya'ya kazandırıldı.

15 MİLYONLUK ONARIM

2012-2013 öğretim yılı itibariyle, 390 derslikli 23 okul, 1 halk eğitim merkezi, 3 spor salonu ve 384 öğrenci kapasiteli 2 öğrenci pansiyon binası eğitim kervanına dahil edildi. Temel eğitim ve ortaöğretim kurumlarında toplam 15 milyon 406 bin lira ödenekle 252 okulun onarımı gerçekleştirildi.

SIRALAMADA ARTIŞ VAR
ÖSYM verilerine göre, Türkiye genelinde 2007 yılında 27'nci, 2008 yılında 23'ncü, 2009 yılında 27'nci sırada olan Antalya, 2010 yılı YGS'de Türkiye 9'unculuğuna, 2011 ve 2012 yıllarında ise Türkiye 6'ncılığına yükseldi. Üniversitelerin 4 yıllık lisans eğitimi veren fakültelerine öğrenci yerleştirmede son 3 yıllık verilere göre, Türkiye genelinde 2009 yılında 8'inci, 2010 yılında 1'inci olan Antalya, 2011 yılında da yine Türkiye 1'incisi olma başarısını gösterdi. LYS bazında 2010, 2011 ve 2012 yılında ise başarılara imza atıldı.

2013'ÜN BAŞARISI
2013 yılı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarında Akdeniz'in üç kenti ilk 10'a girme başarısını gösterdi. YGS sonuçlarına göre Isparta 5'inci, Antalya 8'inci, Burdur ise 9'uncu oldu. Antalya'nın en fazla göç alan kent olduğunun hatırlatan Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, bu sezon 25 bin yeni öğrenci aldıktan sonra Türkiye'nin en başarılı ilk 10 kenti arasında olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

HEDEFİMİZİ TUTTURDUK

Hedeflerinin ilk 10 il arasında yer almak olduğunu vurgulayan Gülay, her geçen yıl başarı çıtalarının arttığını söyledi. Vali Ahmet Altıparmak'ın başlattığı değerler eğitimi projesi sayesinde başarının kalıcı olmaya başladığını ifade eden Gülay, "Çok sevinçliyiz. Öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize çok büyük destekleri var. Özellikle sendika başkanlarının desteğine çok teşekkür ediyorum. Başarı, tüm Antalya'nın başarısıdır. Emeklerimiz boşa çıkmadı" diye konuştu.

ISPARTA YÜKSELİŞTE
Isparta, YGS 2013'te Ankara, Karabük, Denizli ve Aydın'ın ardından Türkiye'nin en başarılı 5'inci kenti oldu. Milli Eğitim Müdürü Muhammet Öztürk, gelecek yıl hedeflerini Türkiye'nin en başarılı 3'üncü kenti olarak belirledi. Öztürk, Isparta'nın eğitimde fiziki altyapısını tamamlayan, eğitim kalitesi yönünden büyük düşünerek öğrenci merkezli eğitimle başarıyı arttırmaya çalışan bir il olduğunu söyledi. Isparta'nın geçen yılki YGS'de Türkiye'deki en başarılı sekizinci şehir olduğunu belirten Öztürk, bu yıl en başarılı beşinci il olmalarının kendilerini son derece mutlu ettiğini anlattı.

BURDUR'DA KALICI BAŞARI
YGS sınavında geçen yıl puan türlerinde ilk sırada yer alan Burdur, bu kez 8 basamak gerileyerek, 9'uncu sırada yer aldı. Burdur'un yıllardır başarılı iller arasında yer aldığını aktaran Vali Nurettin Yılmaz, amacın eğitimdeki başarıyı sürekli yakalamak olduğunu söyledi. Bu yıl en başarılı iller sıralamasında 9'uncu sırada yer aldıklarını aktaran Burdur Valisi Yılmaz, "Burdur bu başarılara alışık. Öğrencilerimize üniversite yaşamlarında başarı diliyorum. Öğrencilerimizin aynı başarıları önümüzdeki yıllarda da artırarak devam ettirmeleri temennimiz" dedi. İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin de kentin her sene eğitim alanında belli bir başarı seviyesini yakaladığını vurguladı. Eğitimde ilk 10'a girmenin başarı sayıldığına işaret eden Çetin, "Başarılı olmaya devam edeceğiz. Burdur'daki başarımız ise öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin eğitim konusuyla gerektiği gibi ilgilenmesinden kaynaklanıyor" dedi.

Osman Nuri Gülay
Antalya Milli Eğitim Müdürü

Sabah Akdeniz'e teşekkürler
Sabah Gazetesi Akdeniz ekibi olarak geçtiğimiz on yıl içerisinde Antalya'da eğitimin yanı sıra kültürel, sanatsal, mesleki birçok projeye katkı sağlayarak, gerek halkımızın gerekse eğitim camiasının duygularına tercüman ve düşüncelerine ses olmayı başaran gazetenizin, önümüzdeki yıllarda da Antalya'nın ve Antalyalının nabzını başarıyla tutmaya devam edeceğine inancım sonsuzdur. Sabah Akdeniz'in özellikle perşembe günleri okulları tanıtan 'A'dan Z'ye Eğitim' başlıklı sayfa, eğitime çok büyük destek veriyor. Bu anlamda gazete ekibine teşekkür ediyorum. Gerçekten öğretmen ve öğrencilerimiz eğitim sayfalarının yayımlanmasını dikkatle takip ediyor. Ayrıca Sabah Akdeniz, şehirde bir denge unsurudur; güzelliklerin, iyiliklerin öne çıkması anlamında. Kuruluş yıldönümünün hayırlı olmasını diliyorum. İl eğitim başarısının arttırılması yolunda desteklerinizden dolayı teşekkür ediyor ve başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitimde 10 yıl rekorlarla geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN