Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En güzeli Elmalı sikkeleri

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendi uçağıyla Boston'dan üst kısmını getirmesiyle popülerlik kazanan Herakles heykeli, müzede özel bir köşede sergileniyor. Değer bakımından hiç birinin diğerinden üstün olmadığı eserler arasında, arkeologların gözünde Herakles heykelinden çok daha nadide parçalar var. Bunların başında, 'Yüzyılın Hazinesi' olarak tanıtılan Elmalı Sikkeleri geliyor.

150 TANESİ KAYIP

Kaçak kazılarla ortaya çıkan bin 900 sikkenin sikke biliminde bilinmeyenlere ipuçları vermesinden dolayı nümismatların 'Yüzyılın Definesi' dediği hazinenin bin 661 parçası, çeşitli ülkelerden geri getirildi. Kalanların nerede olduğu bilinmiyor.

TANRILAR SALONU
Mitolojinin efsane isimleri, heykeltıraşlık sanatının en uç nokta örnekleriyle Tanrılar Salonu'nda görebilirsiniz. Tanrıların kralı Zeus ile karısı Hera, aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit, güneş ışığının tanrısı Apollon, Athena, İsis, Artemis, Nemesis gibi tanrıça ve tanrıların heykellerini izleyebilirsiniz.

İMPARATORLAR SALONU
Perge Tiyatrosu'ndaki kazılardan sahne binasından ele geçirilen 17 anıtsal heykel, frizler ve bazı mimarı parçalar, Perge Tiyatrosu Salonu'nda sergileniyor. İmparatorlar Salonu'nda ise, Perge'de bulunmuş Roma dönemi imparator ve imparatoriçelerinin heykelleri yer alıyor. Müzenin simgesi 'dansöz' heykeli de, bu salonda bulunuyor.

Osman Ayık

Türkiye Otelciler Federasyonu Bşk.
Nice 10 yıllara
Başarılı yayın hayatından dolayı kutluyorum. Bölgemize ve yayın hayatına yapmış olduğu katkılardan dolayı kutluyorum Sabah Akdeniz'e, nice 10 yıllar diliyorum.

Mustafa Saatçi

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü
Ahlaki değerlere bağlılık
Toplumsal duyarlılık ve ahlaki değerlere bağlılıkla 10 yıldır basın hizmeti vermekte olan Sabah Gazetesi Akdeniz Eki'nin 10'uncu yaşını kutluyorum. Bireylerin bilgi almasında ve düşüncelerini ifade etmesinde etkili bir araç olan Sabah Akdeniz'in daha nice yıllaara ulaşmasını diliyor, tüm çalışanlarına başarılar diliyorum.

Bilal Arık
Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı

Antalya için önemli marka
Sabah Akdeniz'in 10. yılını en içten dileklerimle kutlarım. Bir okur olarak Sabah Akdeniz'in Antalya için çok önemli bir marka olduğuna inanıyorum. Gerek halktan yana tutumu, gerekse de kendini geliştirme yolunda sürekli arayış içerisinde olmasını ve bunu pek çok kez başarılı örneklerle bize iletmesini takdirle karşılıyorum. Gerçek bir yerel gazete gibi, kente ve kentliye dönük yapıcı, halkı sıkıntıya sokan mercilere karşı düzeltici tavrının kent-basın-demokrasi üçgeninin tamamlayıcı bir parçası olduğuna yürekten inanıyor; Antalya'nın bu değerli markasının uzun yıllar bizlere aynı başarılı çizgide eşlik etmesini canı gönülden diliyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En güzeli Elmalı sikkeleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN