Haluk ÜNCEL: İlklerin gazetesi

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Sabah, çıktığı ilk günden beri hep ilklerin gazetesi olarak anıldı ve halen de, sürmekte… Türkiye'de bilgisayar ile sayfa düzeni yapılan ilk gazete Sabah oldu. En modern ve şimdi akıllı bina dediğimiz tesisleri ülkeye kazandırmak yine Sabah'ın ilklerinden biriydi. Saatte 70 bin adet baskı kapasitesine sahip matbaa makinesi ilk kez Sabah'ta denendi. Dünyanın her yerinden, başta Japon'lar olmak üzere İkitelli'deki tesisleri görmek için Türkiye'ye geldi. Yerinden yönetim anlayışı ile Sabah'ın bölge ekleri bulundukları kentteki yayın ekibi tarafından hazırlandı oradaki matbaalarda basıldı. Bu da Türkiye'de bir ilkti ve en yakın rakibi ancak 20 sene sonra Sabah'ın peşinden geldi.
1993 yılının sıcak bir Ağustos gününde Sabah Akdeniz'in ilk sayısını elimize aldığımızda yaşadığımız heyecanı ve gururu unutmam mümkün değil… Antalya'daki tesislerimizde yazıişleri ve haber kadrosu olarak hazırladığımız gazetenin kokusu tüm tesisi sarmıştı. Ve o koku bugünlere kadar sürdü ve sürmeye devam ediyor. Arada bir aksaklıklar da olsa Sabah Akdeniz'in son 10 yılı kesintisiz dolu dolu bir bölge gazetesi olarak bölgenin sesi oldu.
Sabah Akdeniz'in her manşeti sadece Antalya ile sınırlı kalmadı. Zaten Pazartesi günleri Bölge Temsilcimiz Mevlüt Yeni'nin yazısını okuyunca bunu açıkça görebilirsiniz. Yeni, her gün hangi manşetin ne gerekçe ile atıldığını ve bölgenin kalkınması için Sabah Akdeniz'in her zaman bu yayın politikasını sürdüreceğini vurguluyor. Kısaca manşetleri irdeliyor ve Sabah Akdeniz'in haberde, yorumda bölgenin en iyi gazetesi olduğunun altını çiziyor. Tüm ekibine moral ve güç veriyor.
Gelelim bize, haftanın neredeyse dört günü yazıyoruz. Kimseye hakaret etmeden, iftira atmadan, özgürce doğru bildiklerimizi ifade edebiliyoruz. Kantarın topuzunu kaçırmamaya özen gösteriyoruz. Ancak konu Antalya'nın ve bölgenin menfaatleri olunca da eleştirilerimizi veya önerilerimizi çekinmeden yazıyoruz. Kiminin hoşuna gitmese de bu yolda mücadelemizin peşini bırakmıyoruz.
Sabah Akdeniz ailesinin bir ferdi olarak, gazetenin yayın ilkeleri doğrultusunda bazen uyarı, bazen güzel işleri yazmak ve en önemlisi sonuç almak, gazetemizin ne derece doğru yolda olduğunun kanıtı oluyor.
Yolumuza devam edeceğiz. İnşallah 2023'te de, bu kez 20 yılın değerlendirmesini yazmak nasip olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: İlklerin gazetesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN