Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İki şehir yakınlaşıyor

Giriş Tarihi: 11.4.2013

Antalya- Mersin arasındaki coğrafik engeller, Akdeniz Sahil Yolu projesindeki 22 tünelle aşılıyor

Tünrkiye'nin şehir merkezleri birbirine en uzak komşu illeri olarak bilinen Antalya ve Mersin, Akdeniz Sahil Yolu projesi sayesinde 'yakınlaşacak'.

20 KİLOMETRE KISALIYOR

Dik rampaları ve birbiri ardına sıralanan keskin virajları nedeniyle sürücülerin "çileli yol" yakıştırması yaptığı Mersin-Antalya karayolu, zaman zaman karşılıklı yönlerden gelen sürücülerin araçlarını durdurarak birbirlerine yol vermesini gerektiriyor. İki il arasında güvenli yolculuk yapılması için Karayolları Genel Müdürlüğünce 2003 yılında başlatılan Akdeniz Sahil Yolu projesi kapsamında çalışmalar sürüyor. Proje tamamlandığında hem Mersin-Antalya arasındaki mesafe 20 kilometre kısalacak, hem de virajlı yolların yerini bölünmüş yollar alacak. Mevcut haliyle 8 saat süren seyahat süresi de proje tamamlandıktan sonra 1-1,5 saat azalacak. Çoğu zaman gece-gündüz ayrımı yapılmadan sürdürülen çalışmalar neticesinde, sürücüler bölünmüş yollarda daha güvenli seyahat edebilme imkanına kavuşacak.

TÜNEL SAYISI ARTTIRILDI

Pproje, Antalya ile Mersin arasındaki 437 kilometrelik mesafeyi kapsayacak. Antalya sınırındaki Kaledran köyü ile Mersin arasındaki 227 kilometrelik bölümün 158 kilometrelik kısım tamamlandı. Kalan 69 kilometrelik bölümde 5 ayrı yerde çalışma sürüyor. Projede ilk başladığı günden buyana bazı değişikliklere uğradı. Mersin ile Kaledran arasında 7 olan tünel sayısı 22'ye çıktı. Projelendirme çalışmaları süren Melleç-Kaledran arasına yapılacak yeni viyadüklerle birlikte viyadük sayısı da 14'e yükseldi. 2 milyar 200 milyon liraya mal olacak proje için şu ana kadar 450 milyon lira harcandı. Bu yıl sıcak asfalt dökme işini de tamamlanacak ve başlanmış olan bölümler 2014 yılı sonu itibariyle bitirilecek. Akdeniz Sahil Yolu Projesi tamamlandığında Türkiye turizmi için çok ciddi bir adım atılmış olacak. Antalya ve Mersin turizmde sektöründe birbirinin tamamlayıcısı iki il olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki şehir yakınlaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN