Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Orhan SERT: Bizim yazıişleri…

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Yazının başında belirteyim bu köşede bir mesaj yok. Anlatmaya çalışacağım, gazetecilik mesleğinde stresin eksik olmadığı masaüstü yayıncılık bölümü.
Bizim meslekte bir dizi bölüm var. Müsadeniz olursa Sabah Akdeniz sizlere ulaşırken uğradığı duraklardan birini dilim döndüğü kadar anlatmaya çalışacağım. Ustalarımız bize hep şöyle derdi: "Oğlum bak. Bu yaptığınız iş futbol takımındaki kaleci gibidir. Adam 89 dakika kurtarışlarıyla takımı kurtarır. 90'da hatalı bir gol yer ertesi gün gazetelerin manşetlerine 'Bizi aha bu kaleci yaktı' diye yazılır. Yaptımız iş de aynen böyle. İstediğin kadar güzel gazete sayfaları yap. En son matbaya sen gönderdiğin için çıkabilecek en ufak hata sana malolacağı için en kötü adam sen olursun." Malum teknoloji çağını yaşıyoruz.
Elde etmek istediğiniz belgebilgiye google amcadan ulaşmak mümkün.
Günümüzde gazetelerin sanal alemle yarışması zor tabii ki.
Söze öğrenmekten başladık. O halde devam.
Mesleğe 1984 yılında Kocaeli'de adım attık. O günkü adıyla Kocaeli Gazetesi'ydi.
Vay bee 1984 başlangıç. Yıl 2013 meslekte kısacık da olsa bunun adı 29 yıl oluyor.
Sırasıyla Sakarya'da Yeni Gün, araya askerlik giriyor. Dönüşte Günaydın, Fotospor, Dünya ve Milliyet gazeteleri...
Zaman o kadar çabuk geçiyordu ki esen rüzgar bizi 2000 yılında Antalya'ya savuruyor.
Milliyet'in Akdeniz ilavesinde kısa bir süre görev yaptıktan sonra basın dünyasına karabasan gibi çöken kabus bizi de vuruyor.
O dönemi yaşayan arkadaşlarım iyi hatırlar.
Türkiye'deki bütün ulusal gazetelerin yerel ilaveleri kapanmıştı. Bir sürü meslektaşım sokakta kaldı. Bu ortam çok uzun bir süre devam etti.
Haa bu arada hayat devam ediyor tabii.
Herkesin derdi kendine göre büyük.
Ne yapalım ne edelim derken çeşitli işler kovaladık. Sabah Akdeniz ailesiyle de tanışmam 2004 yılında oldu. 'Görsel Yönetmen'lik görevini nacizhane yürütmeye çalışıyorum.
Giriş o giriş hala devam anlayacağınız.
Elinizdeki gazetenin görsel tasarım işi elbette tek başına olmuyor. Bu bir ekip eşi...
Yıllardır beraber emek verdiğimiz Sabah Akdeniz'e en az benim kadar katkı koyan mesleğine yıllarını emeğini vermiş Sayfa Sekreteri arkadaşlarım Hamiyet Salman ve Süleyman Somer arkadaşlarımdan bahsetmeden geçmek olmaz.
Önce bayanlar diyelim. Sabah Akdeniz'in namı diğer Hamiş ablası o...
Mesleğinin zirvesinde. Yılların tecrübesini yaptığı sayfalara ustalıkla yansıtması en büyük özelliği... Süleyman Somer; içimizde dikkati, titizliği ve çalışkanlığıyla her zaman bir adım önde yer alan çok değerli mesai arkadaşım.
Teknoloji konusunda başvuru kılavuzu durumunda..
Yazının başında Konfüçyüs ustanın söylediği gibi "Öğretmeyi seviyorum ve öğrenmeye çalışıyorum." Hayatı öğrenmeye, insanları tanımaya teknolojiyi yakalamaya çalışıyorum. Meslekte 20 küsur yılı devirdim ancak tasarım işi çok değişken ve göreceli. Bizde öğrenmenin yaşı yoktur diyor ve gazetecilik mesleğinde kimselerin görmediği, perde arkasında kalan ve bilinmeyen dünyamızdan bahsederken bu işi meslek edinecek genç kardeşlerime bilgi verebildim ise ne mutlu.
Nice 10. yıllara..

"Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Öğretmeyi seviyorum ve öğrenmeye çalışıyorum" diyor Büyük Çin bilgesi, filozof Konfüçyüs.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orhan SERT: Bizim yazıişleri…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN