Sağlıkta dönüşüm

Giriş Tarihi: 11.4.2013

Sağlık alanında yapılan reformlar sadece Antalyalıların değil dünyanın dikkatini çekti. 10 yıla bir de dünya rekor sığdırılan kentte, organ ve yüz nakilleri tıp dünyasına damga vurdu

Sağlık alanında yapılan reformlar sadece Antalyalıların değil tüm dünyanın dikkatini çekti. Yeni ve modern hastaneler, uzman sağlık çalışanları, son teknoloji sağlık ekipmanları ile vatandaşlara şifa dağıtmak için çalışan Sağlık İl Müdürlüğü, son 10 yıla bir de dünya rekoru sığdırdı.

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM

Sağlıkta dönüşüm programı kapsamında hızlı reformlar yapılarak vatandaş odaklı sağlık hizmeti hedef ve stratejileri geliştirildi. Dönüşümün henüz başlamadığı yıllarda bakımsız ve koğuş tipi hastane odaları, ihtiyaçları karşılamakta yetersiz kalan tıbbi cihazlar, hekimin muayenehanesine uğramadan insan yerine konulmayan hastalar, pahalı ilaç ve kontrolsüzce israf edilen devlet kaynakları gibi pek çok olumsuz durum akıllara geliyordu. Sağlıkta dönüşümle birlikte kaynakların etkin kullanıldığı sistemler geliştirildi. Sağlık hizmetleri gerektiğinde vatandaşın ayağına kadar götürülerek hasta haklarının korunduğu kurumsal yapılar oluşturuldu.

557 AİLE HEKİMİ HİZMET VERİYOR

Dönüşümde öncelikle parçalı ve dağınık olan sosyal güvenlik sistemi tek çatı altında toplandı. Sosyal devletin gereği olarak her vatandaşın aynı koşullarda, eşit ve adil bir sağlık hizmeti alması sağlandı. Böylece gereksiz sevk, uzun bekleme süreleri gibi durumların önüne geçildi. Sağlık Bakanlığı'nın 2005 yılında başlattığı Aile Hekimliği uygulamasına geçilmesiyle yaş, cinsiyet ve hastalık ayırımı yapılmaksızın kaliteli bir sağlık hizmeti kapsamlı, devamlı ve ücretsiz olarak her bireye sunulmaya başlandı. Uygulama kapsamında Antalya genelinde 187 Acil Sağlık Merkezi'nde 557 aile hekimi vatandaşlara hizmet vermeye başladı.

İLAÇ İSRAFININ ÖNÜNE GEÇİLDİ
Yatan hastanın ilaç ve tıbbi malzemeleri hastane tarafından karşılanır hale getirildi, içinde banyo ve tuvaleti olan nitelikli hasta odaları yapıldı. İlaç yönetiminde izlenen akılcı yaklaşımlar sayesinde ilaca ulaşım kolaylaştı. İlacın geçtiği her aşama İlaç Takip Sistemi ile izlemek mümkünken geçmişte yaşanan ilaç israfının ülke ekonomisine verdiği zarar ortadan kaldırıldı. En ulaşılmaz denilen köylerden hastalar helikopter ambulanslarla en kısa sürede bir tedavi merkezine nakledilmeye başlandı. Dağınık ve geniş bir yerleşimi olan Antalya'da 112 istasyon sayısı son 10 yılda 15'ten 47'ye çıkarıldı. Anne ve bebek ölüm oranları uzun yıllardır yürütülen hizmetler, alınan önlemler ve sağlık personelinin yoğun çabaları sonucu oldukça aşağı seviyelere çekildi.

DÜNYA REKORU KIRDIK
Antalya, AÜ Hastanesi ve Medical Park Hastanesi olmak üzere iki önemli nakil merkezi ile organ ve doku naklinde bir marka şehri oldu. 1 Mart 2013 Cuma günü "1 Saatte En Fazla Organ Bağışı Rekor Denemesi"nde Guinness dünya rekoru 7 dakika içinde kırıldı.


ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıkta dönüşüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN