Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüm dünya gözünü Antalya'ya çevirdi

Giriş Tarihi: 11.4.2013

Türkiye'de ilk çift kol ve yüz naklini, dünyada ilk kez kadavradan rahim naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, dünyanın takibi altında. Dünya, Derya Sert'in doğum yapacağı günü bekliyor

Türkiye'de ilk kez 25 Eylül 2010 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından, Cihan Topal'a (29) çift kol nakli, dünyada ilk kez 9 Ağustos 2011 tarihinde 22 yaşındaki Derya Sert'e gerçekleştirilen kadavradan rahim nakli, 21 Ocak 2012 tarihinde Uğur Acar'a, 15 Mayıs 2012'de Turan Çolak'a yüz nakli yapılması dünyanın gözünü Antalya'ya çevirdi. Rahim naklinin ardından 9.5 ayı geride bırakılan Derya Sert'e eşinden alınan emriyolar da nakledildi.

KOLLARINI KULLANIYOR

25 Eylül 2010 tarihinde çift kol nakli olan Cihan Topal, 6 aylık tevdi sürecinin ardından artık iki kolunu kullanmaya başladı. Türkiye'de ilk çift kol naklini olan 29 yaşındaki Cihan Topal'ın rüyası gerçek oldu. Ameliyatın ardından hızla iyileşen genç adam artık 3 yaşındaki kızı Necile'ye doyasıya sarılıp onula oyun oynayabiliyor. Her geçen gün hızla iyileştiğini de söyleyen Topal, "Çok yakında piyano çalabilirim" dedi.

O GÜNÜ ÖZLEMLE BEKLİYORUM

Derya Sert ise anne olacağı günü iple çektiğini söyledi. Riskli olan dönemi atlatmasının ardından embriyoların verildiğini de belirten Sert, bebeğini dünyaya sağlıklı olarak getirebileceğini söyledi. Derya Sert'in eşi Mustafa Sert ise çocuklarının erkek doğması halinde ismini Ömer koyacaklarını kaydetti. Rahim nakline Prof. Dr. Ömer Özkan'la görüştükten sonra karar verdiğini de belirten Derya Sert, "İlk başta rahmimim olmadığını duyunca çok üzüldüm, umudum kalmamıştı. Hocamızla görüşüp rahim naklini duyduktan sonra bayağı bir umutlandık. Sağlıklı bir bebeğim olsun, kız ve erkek olsun fark etmez" dedi.

NOBEL ÖDÜLÜ BEKLENTİSİ

Art arda yapılan rahim ve yüz nakillerinin ardından Türkiye'nin ve dünyanın gözü Akdeniz Üniversitesi'ne çevrildi. Öyle ki Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe Derya Sert'in sağlıklı doğum yapması halinde Nobel Tıp ödülünü bekliyor.

GökÇen Özdoğan Enç
Ak Parti Antalya Milletvekili

Tarafsız yayıncılık
On yıl önce yayın hayatına başlayan Sabah Akdeniz'in 10'uncu yıldönümünü kutluyor, gazetenin başarılı bir yayın politikası sürdürmesinde emeği geçen başta Sabah Akdeniz Gazetesi Bölge Temsilcisi Mevlüt Yeni olmak üzere, tüm gazete çalışanlarını tebrik ediyorum. Kuruluşundan bu yana dürüstlüğü, ilkeli haberciliği ve tarafsız yayıncılığı ile Antalyamızı aydınlatan, kamuoyunu bilgilendirme görevini en iyi şekilde yerine getiren Sabah Akdeniz Gazetesi'nin; daha nice uzun yıllar başarılı çalışmalara imza atacağına canı gönülden inanıyor, tüm gazete çalışanlarına yaptıkları onurlu görevlerinde başarılar ve kolaylıklar diliyorum.

Gültekİn Gencer
Döşemealtı Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı

Milletin müşterek sesi
Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikri gıdayı vermekte, hulasa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir. Doğru, tarafsız, yenilikçi, hızlı habercilik anlayışı ile Akdeniz Bölgesi'nin rehberi niteliğinde olan Sabah Akdeniz Gazetesi'nin 10.yılını kutlar, daha nice 10 yıllara ulaşmasını dilerim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüm dünya gözünü Antalya'ya çevirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN