Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmde sertifika alma zamanı geldi

TÜROFED, konaklama ve ağırlama sektörü çalışanlarına şart koşulacak sertifika programını düzenleyen Okan Üniversitesi'yle protokol imzaladı

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Turizm ve yemeiçme sektörü çalışanlarına şart koşulacak olan işbaşı eğitim kurslarıyla sertifika veren programlar başlatan Okan Üniversitesi'ne, Türkiye Otelciler Federasyonu'ndan (TÜROFED) destek geldi. İki kurum arasında protokol imzalandı. Mesleki Yeterlilik Kanunu'nun ardından çıkması beklenen yönetmelikle sektör çalışanlarının sahip olması gereken sertifika programlarına katılmaya davet eden Okan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şule Kunt ile TÜROFED Başkanı Osman Ayık, yönetmelik çıktığında çalışanları hazırlıksız yakalanmaması konusunda uyardı. Sertifika zorunluluğunun yalnızca yaklaşık 350 bin çalışanı olan otellerin dışında restoran, kafe, acente, oto kiralamacıları için de geçerli olacağını vurgulayan Osman Ayık, "Türkiye'nin otelcilik sektöründe 1.5 milyon çalışan olduğu ifade edildi. Ama bana göre bu sayı çok daha fazla. Elimizde kesin bir istatistik yok. Antalya'daki turizm sektörü çalışanlarının sayısının da 500-600 bin civarında olacağını tahmin ediyorum" diyerek konunun milyonları etkilediğini ifade etti.

HERKESE ŞART

Sertifikaların sektördeki turizm meslek yüksek okulu mezunu çalışanları için de şart olduğunu dile getiren Rektör Kunt, verdikleri eğitimin yüksek lisans programları olmadığının altını çizdi.

Alİ Çandır
Antalya Ticaret Borsası ve BAGEV Yönetim Kurulu Başkanı

Bölgenin nabzını tutuyor
Türkiye'nin en etkin gazetelerinden olan Sabah Gazetesi'nin 10 yıl önce Batı Akdeniz bölgesinin nabzını tutmak için çıkardığı Akdeniz eki, bölgenin sorunlarını gündeme getirerek, kendi alanında önemli bir işe imza atıyor. Özellikle ekonomi, özelinde de tarımsal haberlerinin gündeme getirilmesinde etkin bir rol oynayan Sabah Akdeniz, sadece Antalya'nın değil Batı Akdeniz diye tabir ettiğimiz Burdur, Isparta ve Fethiye'den haberlere yer vererek bölgenin ekonomik hayatının nabzını tutuyor. Yerel basın kentlerin sorunlarının gündeme getirilmesinde, yerel dinamikleri harekete geçirerek, sorunların çözümünde ve kentin bir adıma ileriye gitmesinde etkin rol oynamaktadır. Sabah Akdeniz'e nice 10 yıllar diliyor, çalışanlara teşekkür ediyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmde sertifika alma zamanı geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN