Turizmin başkenti Antalya

AKTOB Başkanı Çorabatır, 2023 hedefinin turist sayısını 20 milyonun üzerine taşımak olduğunu belirterek, "Bunun için turizmi 12 aya yaymalıyız. Kıyı turizmi dışındaki turizm çeşitlerinde tanıtımlara ağırlık veriyoruz" diye konuştu

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Son 10 yılda büyük bir gelişim yaşayan Antalya, en büyük gelişimi ise turizmde elde etti. En hissedilebilir artış turizmde oldu. 2002 yılında 4,8 milyon olan yabancı turist sayısı, 10 yılda 10 milyonu aştı. 2012 yılında gelen turist sayısı 11 milyona ulaştı ve 10 yıl öncesinin Türkiye rakamlarına yaklaştı. 2002 yılında Türkiye'nin toplam turist sayısı 13 milyon seviyesindeydi. Paket turlarla tatile gelen yerli turist sayısı ise 10 yılda 210 binden 500 bine çıktı.

YATIRIMLARDA ARTIŞ

Geçen 10 yılda hem turist, sayısı hem de turizm yatırımları büyük bir artış gösterdi. Toplam turistik yatak sayısı Antalya'da 267 binden 550 bin seviyesine yükseldi. Artış yoğunluklu olarak 5 yıldızlı tesislerde yaşandı. 2002'de 91 olan 5 yıldızlı tesis sayısı 2012'de 262'ye çıktı. 5 yıldızlı yatak sayısı da aynı sürede 60 binden 216 bine çıktı. Yatırımlara karşın, çevre duyarlılığı da devam etti. Deniz temizliğinin en önemli standardı olan Mavi Bayraklı plaj sayısı 2002-2012 arası 64'ten, 200'e çıktı.

ARTIŞ DEVAM EDECEK

Antalya'ya gelen her 100 turistin 32'sinin Antalya'yı tercih ettiğini vurgulayan Akdeniz Turistik Otelciler Birliği Başkanı (AKTOB) Sururi Çorabatır, Antalya'nın Türk turizminin başkenti olduğunu vurguladı. Sururi Çorabatır, gelecek 10 yılda da Antalya'nın yakaladığı büyük artışın devam edeceğini söyledi.

HEDEF 20 MİLYON

Antalya'nın 2023 yılında hedefinin 20 milyon turist ağırlamak olduğunu açıklayan Çorabatır, "Antalya bu sayılara ulaşacak potansiyele sahip. Yeterli yatak kapasitesi var. Hedefe ulaşmak için 5 aylık dönemde yoğunlaşan turizm hareketini, 12 aya yaymalıyız. Bunun için kongre, golf, kültür gibi turizm çeşitlerinde gelişmeliyiz. Bu amaçla kıyı turizmi dışındaki turizm çeşitlerinin tanıtımına da büyük önem veriyoruz" dedi.

NURETTİN TURSUN / DÖŞEMEALTI BELEDİYE BAŞKANI

Mesleki ciddiyet
Bundan 10 yıl önce yayın hayatına başlayan, sorumlu ve ilkeli haber anlayışıyla kuruluşundan bugüne okuyucusunun güvenilirliğini ve saygınlığını kazanarak başarı basamaklarını adım adım çıkan ve 10 yıllık yayın mazisinde doğru, hızlı ve tarafsız haber iletmeyi birinci öncelikli görev edinen Sabah Akdeniz, Antalyamızda önemli bir görev yüklenmiştir. Örnek teşkil eden bir mesleki ciddiyet ve hizmet etkinliği içerisinde tarafsız ve doğru habercilik yapan Sabah Akdeniz Gazetesi'nin 10'uncu kuruluş yıl dönümünü kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Yayın hayatına başladığı tarihten bugüne, yerel ve bölge haberciliğinde öncü ve örnek bir temsilcilik duruşu göstererek Antalyamızın sosyal ve kültürel yaşantısında halkımızın duygularına tercüman ve düşüncelerine ses olmuş gazetenin tüm yönetici ve çalışanlarını kuruluş yıldönümü vesilesiyle tebrik eder, çalışmalarında başarılar dilerim.

ADEM BİLGİN / ANTALYA İL SAĞLIK MÜDÜRÜ

Haberleşme özgürlüğü
Temel insan hakkı olan haberleşme özgürlüğü ilkesi ile yayın hayatını kararlılıkla sürdüren Sabah Gazetesi Akdeniz ekini başarılı çalışmalarından dolayı kutluyor, tarafsızlık ilkesi ile sunulan habercilik anlayışının halkımızı aydınlatmaya devam edeceği inancıyla emeği geçen tüm gazete çalışanlarını Bölge Temsilcisi Mevlüt Yeni'nin şahsında tebrik ediyor, saygılarımı sunuyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmin başkenti Antalya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN