Ağzımızdaki tehlike

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Esma Boysan Öztürk, 20'lik dişlerle ilgili yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 14.4.2013
Ağzımızda en son çıkan diş dizisinin en sonunda yer alan 3. azı dişleri yirmi yaş dişleri olarak bilinmektedir. Yirmi yaş dişlerinin 7-12 yaşları arasında radyolgrafilerde görünür hale gelmeleri ve devam eden süreçte gelişim ve sürme hareketlerini 18-24 yaşları arasıdan tamamlamış olmaları gerektiğini belirten Dr. Öztürk yirmi yaş dişleri ile ilgili yapılan çalışmalarda, bu dişlerin şekil ve hacimsel büyüklüğünün ağızda görülme zamanının ve sürme hızının kisiden kişiye büyük farklılıklar gösterdiğini söyledi.

CERRAHİ İŞLEM NE ZAMAN?
Çene Cerrahı Dr. Esma Boysan Öztürk, çene darlığı, dişlerde çapraşıklıklar, genetik faktörler, anatomik engellerin bu dişlerin, ağızda diş dizisine uygun şekilde yer almasını engellediğini ve böyle durumlarda yirmi yaş dişlerinin kısmen veya tamamen gömülü kalacağını belirterek, enfeksiyon ağrı, dişeti hastalığı, komşu dişlerde çürük ve çenelerde kist oluşumuna yol açtığı takdirde yirmilik dişlere lokal veya genel anestezi altında cerrahi işlemin gerektiğini belirtti. Dr. Öztürk, sağlıklı bir diş fizyolojisi için, rutin diş muayanelerinin zamanında yapılıp, doğru zamanda yapılan müdahalenin öneminin altını çizerek sözlerini tamamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağzımızdaki tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN