Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erzurum Kongresi 7 milyon düğümde

Giriş Tarihi: 15.4.2013

Halı ustası 80 yaşındaki Ahmet Aksakal, ekibiyle yaklaşık 5 ayda bitirdiği halıya Erzurum Kongresi'ne katılanların isimleri ile alınan kararları işledi

Isparta'da 80 yaşındaki halı ustası Ahmet Aksakal, çalışanları ile yaklaşık 5 ayda tamamladığı halıya Erzurum Kongresi'ne katılanların resmi ve alınan kararları işledi. Aksakal, 43 yıldır halı sanatı ile uğraştığını, bugüne kadar birçok portre ve olayı halıya işlediğini belirtti.

43 FARKLI RENK

Son zamanlarda özellikle Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarını konu edinen çalışmalar yaptığını, bu şekilde 20 halı dokuduğunu anlatan Aksakal, Manisa Valiliği'nin, Erzurum Kongresi'ni anlatan halı talep etmesi üzerine bu konuda araştırma yaptığını söyledi. Aksakal, "İpekten yapılan hereke halının santimetrekaresinde 36 kapalı düğüm var. 5 ayda tamamladığımız ve 43 farklı rengin kullanıldığı halıda 7 milyon düğüm bulunuyor" dedi.

FİYATI BELLİ DEĞİL

Bu boyutta el işi bir halının daha önce yapılmadığını öne süren Aksakal, "Günümüzde genelde makine halıları tercih ediliyor ancak bu tür halılarda bir zanaat yok, en fazla da 7 renk kullanılabiliyor. Biz ise halımızda 43 renk kullanmışız. Daha önce Başbakan Erdoğan'ın resmini 111 farklı renk kullanarak halıya işlemiştik" diye konuştu. Aksakal, halı için bir fiyat belirlemediğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erzurum Kongresi 7 milyon düğümde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN