Saman nezlesi uyarısı

Giriş Tarihi: 19.4.2013

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Akyol, çocuklarda alerjik rinit ve tedavisi hakkında bilgi verdi

"Saman nezlesi" olarak da bilinen, "alerjik nezle (rinit)", çocuklarda hapşırma krizleri eşliğinde, burun akıntısı ve gözlerde kızarma ile kendini gösteren, bahar aylarında sıklıkla ortaya çıkan önemli bir sağlık sorunu. Alerjik nezle (rinit) çocuğun, bahar aylarının keyfini özgürce çıkarmasının önündeki en önemli engellerden biri. Hastalık, çevresel koruma yöntemleri, ilaç ve aşı tedavisi ile kontrol altına alınabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Pınar Akyol, çocuklarda alerjik nezle ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

BAHARDA ARTAR

Alerjik nezlenin (alerjik rinit), alerjenlere duyarlı çocuklarda tüm yıl boyunca belirti verebileceğini belirten Uz. Dr. Akyol ancak duyarlılığın etkisini en çok bahar aylarında göstermesi durumunda, söz konusu alerjik nezlenin "pollinosis" adı verilen saman nezlesi olduğunu vurgulayarak şu bilgileri verdi: "Sıklıkla bahar aylarında özellikle bitkilerdeki tozlaşma döneminin başlamasıyla, üst solunum yollarını etkileyen alerjik nezlenin temel belirtileri; kaşıntılı ve sulu burun akıntısı, hapşırma krizleri, burunda yanma şeklindedir. Gözlerde de kızarıklık ve yanma, hatta kaşıntı ve sulanma alerjik nezlenin diğer bulgularıdır. Eğer nezle, ilkbahar ve yaz aylarında başlayıp, üç haftadan uzun sürüyorsa ve iyileşme eğilimi göstermiyorsa, alerjik nezle şüphesi kuvvetli hale gelir. Alerji zaman içinde aşağıya doğru inerek bronşları etkileyebilir. Bu durum, alerjik astımın oluşmasına neden olabilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saman nezlesi uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN