Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte sebzenin 'en'leri

Giriş Tarihi: 21.4.2013

22'nci Hasyurt Tarım Fuarı kapsamında düzenlenen sebze teşvik yarışması sonuçlandı. Yarışmaya 10 dalda 131 çiftçi katıldı. Domates dalında ödülü Sahilkent'ten Nail Biçer aldı

Antalya'nın Finike ilçesine bağlı Hasyurt beldesinde devam eden 22. Hasyurt Tarım Fuarı kapsamında düzenlenen sebze teşvik yarışması sonuçlandı.

131 ÇİFTÇİ KATILDI

Finike Kaymakamı Mesut Yakuta, çiftçilerin yarışmaya gösterdiği ilginin, bölgedeki tarım ürünlerinin kalitesini ortaya koyduğunu söyledi. Hasyurt Belediye Başkanı Muammer Genç, yarışmaya 10 dalda 131 çiftçinin katıldığını kaydetti. Tarım yapmanın zorluğunu çok iyi bildiğini dile getiren Genç, "Ürettiğimiz bitkilerimiz adeta bir çocuk gibidir. Çocuğumuza bir damla su vermediğimiz zaman nasıl ağladığını, kendimizin nasıl ıstırap çektiğimizi çok biliriz. Çiftçilerimiz de bu ürünleri üretirlerken çoğu zaman 24 saat uyumadıkları oluyor. Ben bölge çiftçilerimizi ürettikleri ürünler, bölgemize ve ülkemize sağladıkları değerler adına kutluyorum" dedi. Finike Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Remzi Aslan, yarışmaya Finike, Demre ve Kumluca ilçelerinden çok sayıda çiftçi katıldığını ancak değerlendirmeye 131 çiftçiyi alabildiklerini, seçim yapmakta son derece zorlandıklarını belirtti.

YARIŞMADA DERECEYE GİRENLER
Yarışmada çiftçiler, ekim, dikim, sulama, gübreleme, kültürel önlemler, zirai mücadele, verim ve sera teknoloji konularında değerlendirildi. Puanlama sonunda domates dalında Sahilkent'ten Nail Biçer, salkım domates dalında Demre'den Muhammet Vural, kokteyl ve çeri domates dalında Demre'den Abdi Soydan, hıyar dalında Hasyurt'tan Durmuş Uğurlu, patlıcan dalında Hasyurt'tan Fatih Özpak, kavun dalında Hasyurt'tan Esma Aydın, sivri biber dalında Mavikent'ten Selver Arslan, çarliston biber dalında Mavikent'ten Halil Kızılay, dolma biber dalında Demre'den Mehmet Gümrü ve kapya biber dalında Mavikent'ten Rıfat Sürek birinci seçildi.Yarışmada dereceye giren çiftçilere çeşitli hediyeler verildi. Fuarda ayrıca, bu yıl düzenlenen "Çocuk Gözüyle Hasyurt Tarım Fuarı" konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler de ödüllendirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte sebzenin 'en'leri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN