Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırmızı otobüslere yürütmeyi durdurma

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Meclis kararı ile 40 kırmızı otobüsün Ulaşım A.Ş'ye 5 yıl süre ile kiralanmasına Antalya 1'inci İdare Mahkemesi 'yürütmeyi durdurma kararı' verdi

Giriş Tarihi: 22.4.2013
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 2012 yılı Kasım meclisinde yaşanan "kırmızı otobüs karmaşasında" ikinci perde yaşanıyor. Ak Partili meclis üyelerinin katılmayarak boykot ettiği toplantıda, CHP ve MHP'li meclis üyelerinin oylarıyla kırmızı otobüslerin Ulaşım A.Ş'ye 5 yıl süre ile kiralanması kararı ile ilgili 1'inci İdare Mahkemesi 'yürütmeyi durdurma kararı' verdi. Mahkeme kararı oy çokluğu ile aldı.

NELER YAŞANMIŞTI

Kasım ayı meclis toplantısının devam oturumu, önce 15 Kasım 13.30 olarak ilan edilmiş ancak daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın başka bir programı olduğu gerekçesiyle öne alınmıştı. Ak Partili meclis üyeleri devam meclisinin ilk ilan edildiği tarihin değiştirilmesi nedeniyle toplantılara katılmadıklarını açıklamış ve Kasım ayı meclis toplantısının iki devam oturumuna da Ak Partili meclis üyeleri katılmamıştı. İlk devam oturumu ertelenmiş, ancak ikinci devam oturumunda, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, "dörtte bir çoğunluk yeterlidir" kuralını uyguladığını belirterek, meclis oturumunu açmıştı ve 40 adet otobüsün Ulaşım A.Ş'ye kiralanması oy birliği ile kabul edilmişti.

AÇIKLAMA TAMYÜREK'TEN

Ak Partili meclis üyeleri, alınan kararı yargıya taşıyacaklarını duyurmuştu. Bunun ardından, Ak Partili meclis üyeleri Murtaza Tamyürek, Yaşar Tabur, Zeki Çivik ve Zafer Yörük, devam meclisi oturumlarının hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle ve mecliste alınan kararların iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle 1'nci İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Ak Parti Grup Sözcüsü Murtaza Tamyürek, 1'inci İdare Mahkemesi'nin 'Yürütmeyi Durdurma Kararı' verildiğini açıkladı.

HAKLILIĞIMIZ ORTAYA ÇIKTI

Tamyürek, açtıkları dava neticesinde haklı olduklarını belirteterek, "Mahkeme, Meclisi'nin 14 ve 15 Kasım tarihlerinde yaptığı oturumların usulsüz olduğuna ve meclisin 40 otobüsün işletmesinin 5 yıl süreyle, Ulaşım A.Ş'ye kiralanması maddesini içeren 617 ve 618 sayılı kararlarını hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle oy çokluğu ile yürütmeyi durdurma kararı verdi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırmızı otobüslere yürütmeyi durdurma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN