Mitsuyo'nun hayali

Kaleiçi'nde pansiyon işleten Japon Mitsuyo Kimura Kocaman, Kaleiçi'ndeki ilk kitabevini açmaya kararlı

Giriş Tarihi: 22.4.2013
Japon Mitsuyo Kimura Kocaman, nazar boncuğu, Türk halısı satarken tanıştığı işadamı Ali Kocaman ile evliliğinin 25 yılını ülkesinde geçirmiş. Rehberlik yaptığı sırada gördüğü Türkiye'de yaşama fikrini kabul etmiş. Ancak hava kirliliği, kalabalığı, trafiği nedeniyle İstanbul'daki evlerine taşınmayı reddetmiş. Ali Kocaman da eşine sormadan, 1999 yılında Toros Mahallesi'nde inşaat halindeki bir apartmandan daire satın almış. Önce kızan Kimura Kocaman, 2001 yılında taşındığı evinin deniz manzarasından hoşlanmış.

KİTABEVİ AÇACAK

Antalya'da yalnızca Kaleiçi'nde yaşamak istiyor. Kesik Minare'yi, yaprakları sallanan ağaçları izleyip bahçesindeki kuş seslerini dinlerken kitap okumanın keyfini başka yerde bulamayacağını söylüyor. Şehir merkezinde tam anlamıyla bir konser salonu, yeterince kitapevi olmadığını söylüyor. En büyük hayali, yakınlarda şarap içebileceğiniz, ağırlıklı olarak seyahat kitapları bulunan bir kitapevi açmak istiyor. Yeri belirlemiş. Para biriktiriyor.

EVİN İNŞAATINDA ÇALIŞIRKEN KOLUNU KIRDI
2003'TE, Kesik Minare yanındaki bahçeli evi almışlar. Evi pansiyona dönüştürürken çıkan Roma dönemi su kanalı, zaman ve para kaybına neden olmuş. Bir kısmı sanat galerisi, kitap okunabilecek, şarap içilecek yer olarak tasarladığı mekanın üst katına 6 oda koymak, eşinin fikriymiş. Amina ve Nina isimli iki kızı olan Kimura Kocaman pansiyonunun inşaatında çalışırken kolunu kırmış. Villa Verde adını verdikleri pansiyon, 2009'da açılmış.

KORUMUYORLAR
Kımura Kocaman Kaleiçi'ni çok seviyor, ama bölgenin tam da istediği gibi bir yer olmadığından yakınıyor. Mülk sahiplerinin yerlerini ticarethaneye çevirmelerinden şikayetçi. Bölgenin otantik yapısını korumak yerine yalnızca para kazanmayı düşünen mülk sahibi komşularına sitem ediyor. Yaşı 200'ü bulmuş konakların süslemelerinden, benzersiz taş mozaiklerin korunmadan kullanılmasından da şikayetçi. Kimura Kocaman, evini restore edip satan ve kiraya verenlerin para kazanma amacının Kaleiçi için tehlikeli olduğunu düşünüyor.

YARIN: Fransız Sylvie'nin mutluluk evi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mitsuyo'nun hayali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN