Patronların seçim zamanı

Batı Akdeniz'in patronları, ticaret ve sanayi odalarının seçimlerini 4 ve11 Mayıs'ta yapacak. Antalya, Burdur ve Isparta'da seçim kulisi hareketlendi

Giriş Tarihi: 22.4.2013
Batı Akdeniz'de patronları seçim heyecanı sardı. Daha önce kodlama sistemi NACE nedeniyle ertelenen Antalya ve Burdur ticaret ve sanayi odalarının seçimleri 4 Mayıs'ta, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri ise 11 Mayıs'ta yapılacak. Seçimlerin yaklaşması ile birlikte her üç ilin ticaret ve sanayi odalarında kulisler hareketlendi, adaylar ortaya çıkmaya başladı. Odalarda önce her meslek grubu meclise göndereceği temsilcileri seçecek. Meclis de kendi içinden yönetim kurulunu çıkaracak.

İŞADAMLARI İLE TOPLANTI
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ATSO) mevcut Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak'ın ardından, diğer aday da ortaya çıktı. Daha önce de yönetime talip olduğu konuşulan ancak bu konuda sessiz kalan ATSO Meclis Başkanı Ali Rıza Akıncı, adaylığını resmen açıkladı. Kazan Restoran'da meclis üyeleri ve meclise girmek için yarışan ATSO üyesi işadamlarıyla buluşan Ali Rıza Akıncı, adaylığını açıkladı. Toplantıya 130'a yakın ATSO üyesi katıldı. Akıncı, "Herkes kendi gurubunda seçime hazırlansın. Mecliste buluşalım" mesajı verdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Akıncı, "Hedefimiz öncelikle meclise girebilmek. Meclise girdikten sonra çalışmalarımız yoğunlaşacak" dedi.

GENCER, AKINCI İLE BİRLİKTE

Kazancı Restoran'daki toplantının sürpriz katılımcısı ise ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Gültekin Gencer oldu. Son yapılan seçimlerde, Çetin Osman Budak'a karşı Hamdi Güneş'in listesinde yer alan Gültekin Gencer, listeyi delerek yönetime girmişti. Seçimlerde yönetime talip olan isimler arasında adı geçen Gültekin Gencer'in bu seçimde ATSO Meclis Başkanı Ali Rıza Akıncı ile birlikte hareket edeceği öğrenildi. ATSO Başkanı Çetin Osman Budak ise Antalya iş dünyasına yakışır bir seçim yapılacağından emin olduğunu söyledi. Budak, "Süreç yakışacak şekilde devam ediyor. Aşamalı bir seçim. Öncelikle üyeler gruplarından seçilmek için çalışacak. Herkes kendi grubunda temsil için ortaya çıkmış durumda. ATSO çok önemli bir kurum. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinden, hem iş alemini, hem de Antalya'nın sosyal ve kültürel hayatını bir yerlere getirmek için gereken ilgiyi göstermesini istiyorum" diye konuştu.

Burdur'da etik dışı kayıt idiası
BURDUR Ticaret ve Sanayi Odası da 4 Mayıs'ta sandık başına gidecek. Seçim yaklaşırken, Burdur'da da sular ısındı. Mevcut başkan Yusuf Keyik'in yanı sıra, Ali Say öncülüğünde bir grup da seçimlerde aday. Seçim yaklaşırken, Say'ın grubunda yer alan Babacanlar Mermer A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Babacan, 'etik dışı davranış ve çalışmalarla' karşı karşıya olduklarını iddia etti. Kendisinin de yer aldığı mermer sektörünü temsil eden 7'nci meslek grubunda aynı gün içerisinde kendilerine oy kullanacak 28 yeni kayıt yapıldığını iddia eden Babacan, "İki şirkete ait 28 çalışanın aynı günde üye olması hayatın olağan akışına aykırı. İl Seçim Kurulu'na başvurumuzu yaptık" dedi.

23 bin üye oy kullanacak
ATSO seçimlerinde 49 gruptan 23 bin 404 üye oy kullanacak. Sandık başına gidecek ATSO üyeleri 125 meclis üyesini ve 300 komite üyesini seçecek. Seçimlerde kullanılacak olan meslek gruplarına ait onaylanan listelerin askı süresi 18 Nisan tarihinde sona erdi. Listeyle ilgili itirazlar Kepez 2'nci İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na iletildi. Nihai liste, bu itirazların değerlendirilmesiyle oluşacak.

Isparta TSO'da 3 yeni aday var
Batı Akdeniz Bölgesi iş dünyasında seçim heyecanı yaşanıyor. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ITSO) 11 Mayıs'ta gerçekleştirilecek yönetim ve meclis seçiminde 5 bin üye sandık başına gidecek ve 17 meslek grubunda işadamları temsilcilerini seçecek. Tarihinin en mücadeleci seçim süreci yaşanan ITSO'da 3 aday yarışacak. Mevcut yönetimde 8 yıl boyunca Başkan Vekili olarak görev alan Şükrü Başdeğirmen ayrı bir oluşum ile aday oldu. Şükrü Başdeğirmen, yarışa beyaz liste ile katılacak.

ÜÇ RENKLİ SEÇİM
Yenilenebilir alternatif temiz enerji kaynakları, basın, yayın ve özel eğitim-öğretim yatırımcısı İsmail Rüştü Çelik, başkanlık için adaylığını açıkladı. Çelik, Isparta'yı dünyada marka şehir yapan Isparta Yağ Gülü'nden ilham alarak oy rengini pembe olarak seçti. Diğer aday ise Eyüp Avcular. 1996- 2004 tarihleri arasında Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak görev alan Eyüp Avcular, 11 Mayıs'ta gerçekleştirilecek seçimlere aday oldu. ITSO'da mevcut Başkan Hasan Hüseyin Kaçıkoç ise aday değil. Muhsin TUFAN / ISPARTA

SEÇİMLER İKİ KEZ ERTELENDİ
İlk önce 2012 yılının Ekim- Kasım aylarında yapılması gereken ATSO seçimleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) bağlı diğer oda ve borsaların seçimleri gibi Meslek gruplarını belirleyen NACE kodlama sistemindeki düzenleme nedeniyle Şubat-Mart dönemine ertelenmişti. ATSO Yönetimi tarih olarak 9 Şubat'ı belirlemişti. Ancak bu kez de NACE tepkisi nedeniyle seçimler ertelendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patronların seçim zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN