Kepez'den büyük yatırımlar

Giriş Tarihi: 23.4.2013

Antalya'nın en büyük kongre merkezi olacak Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi'nin temeli düzenlenen törenle atıldı

Kepez Belediyesi tarafından yaptırılan Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi'nin temeli düzenlenen törenle atıldı. 40 milyon liraya mal olacak projenin 2014 yılına hayata geçirileceği kaydedildi. Törene Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Milletvekilleri Hüseyin Samani, Gökçen Özdoğan Enç, Ak Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı Mahmut Göksu, Ak Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse, Döşemaltı Belediye Başkanı Nurettin Tursun ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ÇÖZÜM BELEDİYECİLİĞİ
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, Kepez Belediyesi'nin Antalya'ya kazandırdığı eserlerle gurur duyduklarını belirterek, "Bu hizmetlerin sonuca ulaşmasına katkı verenlerle iftihar ediyoruz. Belediyecilik kolay bir iş değildir. Yaptığınız işi önce Allah rızası, sonra vatandaş rızası için yapmalısınız. Gönüllere hitap ederseniz, yaptığınız hizmetler ve kalıcı eserlerle anılırsınız. Belediyeciliği insan yaşamını kolaylaştıran beceri sanatıdır. Biz de her zaman çözümcü anlayış ön plandadır. Mazeret belediyeciliği değil, çözüm belediyeciliği yapıyoruz. Çözümcü belediyecilik anlayışı noktasında bazı istisnalar ortaya çıkıyor. Belediyelerimizden çözümcü bir yaklaşım bekliyoruz" diye konuştu. Antalya'da geçmişle kıyaslandığında çok önemli projelerin temelinin atıldığını ifade eden Türel, "Antalya bir kongre şehridir. Ama uluslararası düzeyde kongreye ev sahipliği yapacak bağımsız kongre merkezlerimiz yok denecek kadar az. Şehrin merkezinde bu ve benzeri kongre merkezleri yok denecek kadar az. Kepez Belediyesi, büyükşehir belediyesinin hizmetine eş bir hizmeti ortaya koyuyor. Antalya bu merkezlerle kongrelere ev sahipliği yapacak" dedi.

3 YILDA HAZIRLANAN PROJE

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ise 3 yıllık çalışmaların sonucunda sona gelindiğini ifade ederek, "Bu alan daha önce orman paketleme işletmesinin arazisiydi. 1996 yılında imar uygulamaları ile bir belediye hizmet alanına dönüştürüldü. İmar planı yapıldı. 18 uygulaması ile mülkiyet sorununu çözdük ve belediye alanı haline getirdik. Antalya'da en büyük eksikliğin kongre merkezi olduğuna karar verdik. Biz yaptık oldu anlayışı ile hareket etmedik. Mimarlar Odası Şubesi'nin öncülüğünde açılan ulusal bir proje yarışmasıyla birinci gelen projeyi şu an uygulamaya geçiriyoruz. İhale bedeli 24 milyon, tefrişatı ile birlikte 40 milyon lirayı buluyor" diye konuştu.

TÜREL SÖZ ALDI

Türel, sahneye davet ettiği yüklenici firma yetkilileri Erka İnşaat Sahibi Erol Karakurt ve ortağı Ege İşcan'a işin teslim ediliş tarihini sordu. Merkezin 1 yıl içerisinde tamamlanacağı yanıtını alan Türel, yaptığı pazarlığın ardından 1 Ocak 2014 olarak sözünü aldı. Türel, "Buradan söz verdik, beni mahcup etmeyin. Sonra medyada yer alırız" dedi.

TAMAMI BELEDİYE BÜTÇESİ
Dokuma semtinde bulunan Pil Fabrikası'nın karşısındaki Orman Ürünleri Sanayi'nin 19 bin 73 metrekarelik alanına kurulacak olan tesis, 29 bin metrekare inşaat alanıyla Antalya'nın en büyük kongre merkezi olacak. 40 milyon liraya mal olacak projenin tamamı Kepez Belediyesi bütçesinden karşılanırken, merkezde fuar ve toplantıların yapılacağı değişik kapasitelere bölünebilecek 2 bin ve 500 kişilik çok amaçlı salon, kafe, restoran, 300 kişilik nikah salonu, seyir balkonu, açık ve kapalı otopark yer alacak. Merkezin 1 Ocak'ta açılması planlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kepez'den büyük yatırımlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN