Haluk ÜNCEL: Tütüncü, vizyon ve Akaydın…

Giriş Tarihi: 24.4.2013
1994 yılından itibaren Antalya'nın Büyükşehir statüsüne dahil edilmesiyle birlikte, yasa gereği ilçe belediyeleri oluştu. Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı Belediyeleri, o zamanki Antalya Belediyesi'nin imkanları nispetinde araç ve gereçlerin dağıtılmasıyla birlikte hizmet vermeye başladı. 2004 yılında ise, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan kanun tasarısına göre Antalya'da; Muratpaşa, Konyaaltı, ve Kepez Belediyelerinin yanında, Aksu ve Döşemealtı'da ilçe belediyesi ilan edildi. Büyük- şehir'e bağlı ilçe belediyesi sayısı 5'a çıktı. Yeni düzenleme ile Antalya'nın nüfus bakımından en büyük ilçesi Kepez oldu.
Ak Parti, 2004 yerel seçimlerinde Erdal Öner ile Kepez'i kazandı. 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde de, Ak Parti, bu kez Hakan Tütüncü ile yine Kepez'de seçimi kazandı..
Bu dönemde Antalya'nın en büyük şansızlığı ve hayal kırıklığı, CHP'nin Mustafa Akaydın ile Büyükşehir Belediyesi'ni alması oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın vizyon fukarası çıkması ile, kentte Büyükşehir'in gerçekleştirmesi gereken vizyon projelerini yapmak ve ve halka sunmak da, asli ve rutin hizmetleri görmekle birlikte ilçe belediyelerine düştü.
Konunun öznesi Kepez Belediyesi olduğu için de, örneklemeleri Kepez üzerinden yapmak, mevzunun daha doğru anlaşılmasını sağlar… Akaydın için vizyon fukarası dedik, önce vizyon nedir, bunu ortaya koyalım ve bir mukayese yapalım... Vizyonun birçok tanımı var, ancak biz onu genelde basitçe "Gelecek Resmi" olarak tanımlıyoruz. Vizyon sahibi olmayı ise, gelecekle ilgili net bir resme sahip olma anlamında kullanıyoruz. Antalya'da ki ilçe belediyelerinin vizyon performanslarını değerlendirirliğinde, Büyükşehir Belediye Başkanı'nın bu tanımın dışında kaldığı kamuoyunda da, kabullendiği bir gerçektir.
O halde, Kepez'den yola çıktık, Kepez ile devam edelim. Şu ana kadar yaptığı yatırımlar ile Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün, belirli bir vizyona sahip olduğu, gerçekleştirdiği projeler ile ortaya çıkmıştır. Büyükşehir ile Kepez Belediyesini gelir, gider, yüzölçümü, önemli projelerin hayata geçirilmesi ve hizmet kapasiteleri üzerinden oranlarsak ne demek istediğim daha iyi anlaşılır.
Basit bir örnek; Büyükşehir Belediye Başkanı, 41 projesini bir milyon TL üzerinde olarak lanse etti ve bununla övündü… Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ise sadece bir projesinin 40 milyon TL olduğunu açıkladı.
Burada dikkat edilmesi ve üzerinde önemle durulması gereken husus, bana göre; bir projenin 41 projeye bedel olmasından ziyade, projenin ne olduğudur.
Antalya için "Turizmin Amiral Gemisi" deniliyor ve bu tanımlama tüm dünyada kabul görüyor ve aynı zamanda turizmin 12 ay sürdürebilirliği için büyük bir gayret sarf ediliyorsa, burada vizyon projeler büyük önem kazanmaktadır.
Peki, bu konuda ne yapmış Tütüncü?
Antalya'da turizmin 12 aya yayılması için gereken bir adımı gerçekleştirmiş ve Antalya'nın en büyük kongre ve sergi merkezini hayata geçirmek üzere Pazartesi günü temelini atmıştır.
Bakın şu Allah'ın işine ki, Tütüncü, kent için çok büyük önem arz eden bir vizyon proje için kendi öz kaynakları ile 2 bin kişilik çok amaçlı Mimar Sinan Kongre ve Sergi Merkezi'nin temelini atıp 1 Ocak 2014 tarihinde açılışını planlarken, bu kentin Büyükşehir Belediye Başkanı 10 bin kişilik bir çok amaçlı kapalı salon ve kongre merkezini elinin tersi ile itmiş, siyaset uğruna 30 bin kişilik stadyumu da Antalyalıdan esirgemekte bir beis görmemiştir.
İşte Tütüncü'nün de vizyon farkı, bu noktada zuhur etmiştir. Tütüncü geleceğin Antalya'sı için vizyonunu ortaya koyarken, Akaydın ise, 1 milyon TL'lik hizmetlerle vatandaşın gözünü boyamayı tercih etmiştir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: Tütüncü, vizyon ve Akaydın…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN