Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanama hastalık belİrtİsİ olabİlİr

Giriş Tarihi: 26.4.2013

Medstar Antalya Hastanesi Kanser Merkezi'nden Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Karadoğan, kanama ile belirti verebilecek hastalıklar ile bunların teşhis ve tedavisi hakkında bilgi verdi

Kanama tek başına bir hastalık değil bir bulgudur ve pek çok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilir. Basit gibi görünen bir kanama, önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle kanamanın altta yatan nedeninin doğru bir şekilde tespit edilmesi hasta için yaşamsal öneme sahiptir. Medstar Antalya Hastanesi Kanser Merkezi'den Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. İhsan Karadoğan, kanama ile belirti verebilecek hastalıklar ile kanamanın teşhis ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

ÖNEMLİ BİR HASTALIK OLABİLİR
Kanamanın, altında yatan hastalığa bağlı olarak farklı şekillerde kendini gösterebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Karadoğan, "Örneğin; burun kanaması, mide kanaması, bağırsak kanaması, cilt kanamaları, beyin kanaması, eklem-kas içi kanamalar şeklinde olabileceği gibi adet kanamalarının normalden fazla, uzun veya sık olması da kanamaya yatkınlık yaratan bir hastalığı işaret ediyor olabilir. Kanama ile başvuran bir hastada altta yatan hastalığın doğru tanısının konulması büyük önem taşır. Çünkü basit gibi görünen bir kanamanın altında yaşamı tehdit etme potansiyeli yatan önemli bir hastalık yatıyor olabilir" dedi. Uyarılarını bir örnekle destekleyen Karadoğan, "Örneğin ciltte olan peteşi, ekimoz adı verilen küçük kırmızı lekeler ve morluklar basit bir travmaya bağlı olabileceği gibi lösemi gibi ciddi bir hastalığın ilk belirtisi olabilir. Pıhtılaşma sisteminde bozukluk yaratan bir hastalığın adının doğru konulamaması hastanın ileride yaşamsal önemi olan kanamalar ile karşılaşmasına yol açabilir. Kanamaya yatkınlık yaratan hastalıklar arasında hemofili gibi kalıtsal hastalıklar yanında karaciğer, böbrek hastalıkları, çeşitli kanserler, kemik iliği hastalıkları ve pıhtılaşma sisteminin değişik başmaklarında sorun yaratan hastalıklar yer alır. İlaçların da kanama üzerinde önemli bir etkisi vardır. Kalp ve damar tıkanıklığı olan hastaların sıklıkla kullandığı kan sulandırıcı ilaçlar, ağrı kesici ve romatizmal ilaçlar, çeşitli antibiyotikler de buna neden olur" diye konuştu.

HEP TEK BÖLGEDEYSE

Kanama hep tek bir bölgede oluşuyorsa daha çok lokal nedenlerin ön planda düşünülmesi gerektiğini belirten Karadoğan, "O dokularda hasara yol açabilen pek çok iyi ya da kötü huylu hastalık damar bütünlüğünü bozarak kanama yaratıyor olabilir" dedi.

NEDENİ BELİRLENMELİDİR
Kanamanın şiddetli olması ya da yaşamsal önemi olan beyin gibi organlarda ortaya çıkmasının, yaşamsal risk yaratması açısından önemli ve acil bir durum oluşturduğunu açıklayan Karadoğan, "Bu nedenle kanamalı bir hasta ile karşılaşıldığında bir yandan kanamanın şiddeti ve yerine göre hızla acil tedavi girişimlerini başlatırken diğer yandan da altta yatan hastalığı saptamaya yönelik tanısal değerlendirmelerin yapılması çok önemlidir" diye konuştu.

TARAMA TESTLERİ
Tanıya gidişte ilk adımın hastanın öykü ve fizik muayene verilerinin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi ve altta yatan hastalığa ait ipuçlarının saptanması olduğunu belirten Karadoğan, "Ardından bazı tarama testleri yapılarak kanama açısından yatkınlık olup olmadığı belirlenmeye çalışılır. Üçüncü adım ise daha detaylı laboratuvar incelemeler yaparak asıl hastalığın saptanmasıdır. Kanama testlerinin çoğu hassas testler olduğu için örneklem ve laboratuvar hatalarına açıktır. İleri testlerin çoğu ancak gelişmiş laboratuvarlarda yapılabilmektedir. Bu nedenle testlerin doğru, uygun ve güvenilir olarak yapılabilmesi ve değerlendirilmesi, bu konuda deneyimli merkezlerde ve uzman kişilerce yapılması çok önemlidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanama hastalık belİrtİsİ olabİlİr
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN