Çevreciler ödüllendirildi

Giriş Tarihi: 27.4.2013

16'ncı Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülleri'ni kazanan 11 kişi ve kurum temsilcisi ödüllerini düzenlenen törenle aldı

Türkiye'nin en uzun soluklu ve kendi kapsamıyla ilk olan 16'ncı Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülleri'ni kazanan 11 kişi ve kurum temsilcisine, üniversite bünyesinde düzenlenen törenle ödülleri verildi. Tören öncesi anaokulu öğrencilerinin doğayı korumanın önemine değinen piyesi, katılımcıları neşelendirdi. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, insanların yaşayabileceği başka bir alternatif yaşam alanı olmadığına işaret etti. Çevre bilinci geliştirip, kalıcı, sürdürülebilir bir kültür oluşturulması gerektiğine vurgu yapan Prof. Kurtcephe, "Yaşadığımız dünyada sadece biz yokuz. Çevreye karşı duyarsızlıklarımızla milyarlarca canlının hakkını çiğnemiş oluyoruz" dedi.

SU TÜKETİMİ ÇOK FAZLA

Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Topkaya, tören vesilesiyle su yokluğuna değindi. Bir kişinin kullandığı su miktarının faturada belirtilenden 50-70 kat daha fazla olduğunu anlatan Prof. Topkaya, kullandığımız her ürün için su gerektiğini söyledi. Bir kilo domates için 250 litre, sıradan bir kahvaltı için de 1000 litre su gerektiğini açıklayan Topkaya, suyun ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

DOĞAYI BOZAN İNSANOĞLU

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feramuz Özdemir ise milyonlarca yılda oluşan yeryüzündeki doğal dengeyi, milyarlarca canlı ile paylaştığımızı hatırlatarak "Doğal dengeyi bozan tek varlık ise milyarlarca canlı arasındaki tek aklı olan insandır" dedi. Göksel YAPAR / Antalya

KİMLER HANGİ ÖDÜLÜ ALDI?
Antalya ölçeğinde, Antalya Orkidelerini ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği, Şehit Binbaşı Turgut Cengiz Toytunç Anaokulu, Zafer Anao- kulu ve Kaş Marina, Türkiye ölçeğinde CNN Türk'te Yeşil Doğa adlı program yapan Güven İslamoğlu, Akdeniz Üniversitesi ölçeğinde Güzel Sanatlar Fakültesi ile Mekanik Topluluğu, Bilim Hizmet kategorisinde Prof. Dr. Delia Teresa Sponza, Bilim Hizmet Teşvik kategorisinde Dr. Nadir Dizge ödül alırken özel ödüller ise Ali Nihat Gökyiğit Vakfı, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve Flora Araştırma Derneği'ne verildi. Törenin ardından Akdeniz'den Gelen Sanat adlı atık maddelerden oluşan serginin açılışı yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çevreciler ödüllendirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN