Yat da yapıyorlar mobilya da

Giriş Tarihi: 27.4.2013

Antalya E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda 19 atölyede üretim yapılıyor

Antalya E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumundaki 400 tutuklu ve hükümlü, 19 farklı atölyede pek çok farklı alanda üretim yapıyor.

400 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Antalya E Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nda hükümlü ve tutukluların kişisel gelişimlerini ve meslek sahibi olmalarını sağlamak amacıyla 5 yıl önce kurs ve meslek edindirme atölyesi açıldı. Zamanla 19'a yükselen atölyelerde 400 kişi çalışıyor.

İKİ YAT YAPILDI
Hükümlü ve tutuklular, atölyelerde deri çanta, mobilya ve ev tekstili ürünleri üretimi yapıyor, kitap ciltleme, ağaç ve kabak oymacılığı ebru sanatını öğreniyor. Tutuklu ve hükümlüler, okuma-yazma, yabancı dil, bağlama, yağlı boya, masa tenisi, Kur'an-ı Kerim ve bilgisayar gibi kurslarda da kendilerini geliştirme fırsatı buluyor. Atölyelerde bugüne kadar üretilenler arasında 2 adet de yat bulunuyor. 6 yıl önce cinayet suçundan hüküm giyen gemi yapım ustası C.E. tarafından yapılan yatlar, 180 bin lira karşılığında sahiplerine teslim edildi.

GÜNDE 6.25 LİRA

Antalya Cumhuriyet Başsavcı Vekili Adnan Tabar, atölyelerde çalışan tutuklu ve hükümlülere İşyurtları Daire Başkanlığınca belirlenen günlük 6,25 lira ücret ödendiğini ifade ederek, ortalama 22 gün çalışan bir kişinin ayda 137,5 lira kazandığını anlattı.

SİGORTA ÖDENİYOR
Üretilen mobilya gibi bazı ürünlerin adliye ve cezaevinde kullanılacağına işaret eden Tabar, "Diğer ürünleri ise yurt genelinde açılan mağaza ve sergilerde satıyoruz. Elde edilen gelirden hükümlü ve tutukluların maaşları ve sigorta primleri yatırılıyor" dedi. dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yat da yapıyorlar mobilya da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN