Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kapalı ameliyatla 3 günde taburcu

Giriş Tarihi: 28.4.2013

Ölümcül damar genişlemesi hastası olan 64 yaşındaki Ali Özyürek'e Medical Park Antalya Hastanesi'nde yaklaşık 1,5 saat süren ameliyat yapıldı. Hasta 3 gün içerisinde taburcu edildi

Tedavide geç kalınması halinde ölümcül olabilecek damar genişlemesi (anevrizma) teşhisi konulan 64 yaşındaki Ali Özyürek'e, Medical Park Antalya Kalp Hastanesi'nde Prof. Dr. Hüseyin Okutan ve Kalp Damar Cerrahisi ekibi opr. Dr. İlker Tekin, Opr. Dr. Şahin Kapan tarafından yapılan kapalı ameliyatla, anevrizması onarıldı.

1,5 saatlik operasyon

Uzun zamandır karın ağrısı çeken 64 yaşındaki Ali Özyürek'e karın boşluğunda oluşan damar genişlemesi (anevrizma) teşhisi konuldu. Zamanında müdahale edilmemesi halinde ölümcül olabilecek bu hastalığa karşı¸ normalde 4-5 saatlik operasyonun ardından bir haftalık da tedavi süreci işlerken, hasta, 1.5 saatlik operasyonun ardından, ağrısız geçen 2-3 günün sonunda taburcu edildi. Medical Park Antalya Kalp Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Hüseyin Okutan yaptığı açıklamada, hastalık ve nedenleri hakkında şu bilgileri verdi: "Damar çapının normalin iki katına çıkması halinde damar genişlemesinden (anevrizma) bahsedilir. Aort çapının 5.5 cm e ulaşması durumunda damarın yırtılma riskine karşı müdahale etmek gerekir. Çünkü damar yırtıldıktan sonra saniyeler içinde yaşam sonlanabilir. Aort anevrizmasının nedenleri; sigara, damar sertliği, hipertansiyon ve genetik neden olarak sayılabilir."

Stentli greft uygulaması
Prof. Dr. Hüseyin Okutan, "Aaort anevrizmasının geleneksel tedavi yöntemi karın boşluğunun açılarak ameliyatın yapılmasıdır. Bu yöntem uygulandığında bağırsaklar bir süre çalışmayacağı için yeme ve içmeye izin verilmez. En az 2 gün yoğun bakımda kalan hasta, yaklaşık bir hafta hastanede takip edilir. Kapalı yöntemde de her iki kasıktan yapılan 3-4 cm lik iki kesi ile stent greft denen suni damar, balonlaşmanın içine yerleştirilir. Hastalar 1 gün yoğun bakımda kalırlar ve 3-4 günde taburcu edilirler. Özellikle riski yüksek hastalarda sonuçlar yüz güldürücüdür" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapalı ameliyatla 3 günde taburcu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN