Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moskova'da Akdeniz rüzgarı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TÜROFED işbirliğiyle düzenlenen Türk Gecesiyle Moskova'da Akdeniz rüzgarı estirildi

Giriş Tarihi: 28.4.2013
Turizmde rekabetin yoğunlaştığı Rusya pazarında, Türkiye tanıtıma ağırlık verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) işbirliği ve Titanic Hotels'in ana sponsorluğunda Rusya'nın başkenti Moskova'da bir Türkiye gecesi etkinliği gerçekleştirildi. Moskova'nın popüler mekanlarından Lodkaasia'da yapılan organizasyona yaklaşık 300 davetli katıldı.

RUSYA'NIN ÜNLÜ İSİMLERİ SUNDU

Türk gecesinde, Rus pazarında faaliyet gösteren ve Türk turizmine katkı sağlayan tur operatörleri, havayolu şirketleri, basın birlikleri ve Rus turizm yetkililerine teşekkür plaketi takdim edildi. Moskova Kültür ve Turizm Müşaviri Celal Kılıç ile TÜROFED Başkanı Osman Ayık'ın ev sahipliği yaptığı geceyi Rusya'nın ünlü komedyenlerinden Natalya Medvedeva ve Veter Petrovich sundu.

DİĞER PAZARLARDA DA YAPACAĞIZ

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, "Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte, Türk turizmine hizmet veren önemli firmalara sezon öncesinde teşekkür edip onları onurlandırmak istedik" dedi. Turizmciler olarak Türkiye- Rusya ilişkilerini çok önemsediklerini söyleyen Ayık, "Turizmci dostlarımızla birlikte iki ülke arasındaki iyi ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Bu bağlamda sizlerle bir araya gelmekten dolayı çok mutluyuz. Bakanlığımız ile birlikte organize ettiğimiz teşekkür gecelerinin ilkini de Moskova'da başlattık. Bundan sonra diğer önemli pazarlarda da benzer geceler organize edeceğiz" diye konuştu.

HEDEF YÜZDE 5-8 BÜYÜME

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Rusya pazarında işlerin iyi gittiğini belirterek, "Sezon sonu itibariyle yüzde 5-8 arasında bir büyüme hedefliyoruz" dedi. Tanıtım çalışmalarında sürekliliğin önemine dikkat çeken Ayık, "Tanıtımı sadece sıkıntılı dönemlerde değil, işler iyi giderken de devam ettirmek gerekiyor. Tanıtımda çeşitliliği, yöntemleri değiştirebiliriz ama sürekliliği kesmemek lazım" diye konuştu.

REKABET ARTARKEN BÜYÜMEK

Osman Ayık, İspanya ve Yunanistan başta olmak üzere Rusya pazarından pay almak isteyen ülkelerin rekabeti arttırdığına dikkat çekerek, bu koşullar altında bile Türkiye'deki büyümenin nedenlerini anlattı. Ayık, "Bunun en büyük nedeni Rusya'nın büyümeye yatkın bir pazar olması. Her geçen gün seyahate katılım oranı çoğalıyor. Ayrıca elimizde rekabetçi bir ürünümüz var. Hizmet standardımız yüksek, fiyat avantajımız var. Yakın bir mesafedeyiz. Türkiye'ye 2,5-3 saatte ulaşım gerçekleşiyor. Ama İspanya'ya ulaşım 4 saatin üzerinde. Bir diğer avantajımız ise Türkiye'nin ve Antalya'nın Rus turistler için ilk göz ağrısı olması. Rusların bir çoğu ilk yurtdışı tatil deneyimini Türkiye de yaşadılar" diye konuştu.

RUSYA PAZARINDA SEZON UZUYOR
Başkan Ayık, Rusya pazarındaki artışın yanı sıra, en önemli başarılardan birinin de Rus turistler için sezonun uzaması olduğunu söyledi. Rusya pazarında turizm hareketlerinin 4 aylık bir periyoda sıkıştığını hatırlatan Osman Ayık, "Rusya pazarı, iklime çok bağlı bir pazar. Ancak bizim ürün çeşitliliğimiz arttıkça, Rus turistlerin geliş nedenleri de çoğalıyor. Rusya pazarında hareketlilik sezon başı ve sonuna da kaymaya başladı. Nisan ayı çok iyi geçti" dedi.

TURİZME DESTEK VERENLERE PLAKET
Gecede Rusya'da faaliyet gösteren ve Türkiye'ye en fazla turist getiren tur operatörleri Tez Tour, Coral Travel, Pegas, Anex Tour, TUI Russia, Sunmar, Brisco, Intourist, Sunrise Tour, Natalie Tours'un yanı sıra Rusya Federal Turizm Ajansı, Rusya Gazeteciler Birliği, Aeroflot, Transaero, THY, ICF Airports, Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC), Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED), Enda Tour ve Titanic Hotels teşekkür plaketlerini Moskova Kültür ve Turizm Müşaviri Celal Kılıç, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, TÜROFED Başkan Yardımcıları Gülçin Güner ve Mehmet İşler'in elinden aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moskova'da Akdeniz rüzgarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN