Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işık YARGIN: Birlikte büyüyoruz

Giriş Tarihi: 29.4.2013
Haftayı Bursa'da Bursa Kadın Girişimciler Kurulu'nun organizasyonu 1.Uluslararası Kadın Girişimcilik Zirvesi ve Fuarı ile tamamladım. Yine bir deneyim, yine bir tecrübe süreci oldu benim için.
Esasen hep korkarım; bir kavramı popülerleştiren, hızla tüketen kullanımlar çoğaldığında... İtiraf etmeliyim ki girişimcilik için de böyle bir korkum var. Hele ki söz konusu kadın girişimciliği olduğunda...
Kadın girişimciliği ekseninde 'girişimcilik kavramı'nın popülerliği ülkemizin küresel ölçekte kabul gören ekonomik başarısının, kalkınma süreçlerine aynı oranda yansıtabilmek için ortaya konan vizyonla alakalı.
Hadi girişimci olalım!
Olalım olmasına da kadın girişimciliğinde mesele bir kadın meselesi olarak ele alınıyor.
Oysa ki Dünya bir değişim gösteriyor bu yüzyılda ve biz hala 'kadının fırsat eşitliği' üzerinden kadının ekonomide ve siyasette yer alması ekseninde tartışmaları sürdürüyoruz.
Kadını siyasette, ekonomide görmek ve çoğaltmak istiyorsak bu meseleyi bir toplumsal cinsiyetmeselesi olarak içselleştirip tüm politikalara yansıtmamız gerekiyor.
Zirvenin açılış konuşmalarında ortak paydada, kadınların toplumun her kesiminde yeteri kadar temsil edilmesi, eğitim seviyesinin yüksek olması, karar mekanizmalarında yer almasına vurgu yapıldı.
Haftasonu Bursa'da 60 ilden gelen 567 kadın girişimci vardı. Ülkemin üreten kadınları ordaydı.
Hepsi kadın olduklarının bilincinde, ama kendilerinden menkul özgüvenleri ile yola çıkarak başarmış kadınlardı.
Merzifon'dan gelen Hanife Hanım'ın girişimcilik hikayesi de şaşırtıcıydı, Erzurum'dan gelen Melek'in hikayesi de.
Bursa'da Kadın Girişimciler inanarak ülkemizin kadınlarıyla yola çıktılar. 'Birlikte Büyüyoruz' dediler hep birlikte.
Her kentte, her köyde kadına girişimci potansiyellerini fark ettiren öncülerin ışığını takip eden kadınlar 'Birlikte Büyüyoruz' dediler.
Ve benim de aralarında olduğum 567 kadın girişimci toplumun geleceğini nasıl olumlu etkileyeceklerini bilerek gelecek vizyonlarını ortaya koydular.
TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Emine Örnek'in şahsında Bursa'nın kadın girişimcilerine selam olsun...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: Birlikte büyüyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN