Nizamettin ŞEN: Turizm tarihi çalıştayı ve son 25 yıl

Giriş Tarihi: 30.4.2013
Eskişehir Anadolu Üniversitesi profesörlerinden Nazmi Kozak, turizm sektörünün "çilekeş profu"dur. Kitle turizminin başlangıç yıllarında akademisyenliğe ve zor koşullarda da akademik yayıncılığa başlayan bu yüzden de akademik yükselişini sekteye uğratan gönüllü bir turizm hocasıdır.
Anatolia Dergisi, bültenleri, "Genel Turizm İlkeler ve Kavramlar" kitabıyla sektöre ışık tutmuştur.
Uluslararası Turizm Karikatür Yarışması'nın organizatörlerindendir.
Daha saymakla bitmeyecek çalışmalarda imzası vardır. Son olarak Cumhuriyet Dönemi Türkiye Turizm Tarihi çalışmasına liderlik yapıyor. Geçen hafta sonu Turizm Tarihi Çalıştayı'nın üçüncüsünü Antalya'da gerçekleştirdik.
Anadolu Üniversitesi, Türk Tarih Vakfı, Ekin Yazım ortaklığında süren çalışmalar Türkiye turizminin "amiral gemisi" olan Antalya'da bize gerçek nostalji yaşattı. Antalya merkezde Antalya Motel, Lara Otel'in kurucusu ve sahiplerinden olan Ercan Evren, turizm eğitimcisi Enis Erdem Ece hocamız, Turizm Müdürlüğümüzde yıllarca görev yapmış, rehber ve "yerel tarihçimiz" Hüseyin Çimrin ve diğer değerli turizmciler Avni Aker Hoca'nın moderatörlüğünde, sözlü tarih çalışmaları için turizmde yaşayan Antalya'nın ilklerini belirlemeye çalıştılar.
Gördük ki Türkiye genelinde turizm tarihi çalışmaları için yapılacak bu çalışmaya, Antalya'dan çok kişinin katılması gerekiyor ama bu da olanaksız.
İşte bu yüzden Antalya Turizm Tarihi çalışmasını ayrıca yapmak gerekir. Kuşkusuz Antalya turizmindeki tarihsel gelişmeye yön vermiş kurumlar da kendi tarihlerini araştırıp, kayıt altına almalıdırlar. Kayıt altına alınmayan her şey kaybolmaya mahkumdur.
Bugünden başlamak üzere, Türkiye Otelciler Federasyonu TÜROFED Dergisinde Nisan sayısında yayınlanan "Turizmde son 25 yıl" başlıklı yazımın belli bölümlerini sizlerle paylaşacağım. Turizmde Son 25 Yıl Antalya Havaalanı 1960'ta açıldı ve ilk charter uçağı 1969 Touropa firmasınındı. 1985 tarihini kitle turizmi operasyonun başladığı tarih olarak kabul edersek, o tarihte bir durum saptaması gerekir. Rahmetli Turgut Özal Başbakan ve Türkiye'nin kalkınması için turizm kalkınma planları içinde yer alıyor, teşvikler çıkarılıyor.
Tekstil ve devlet ihalelerine katılan inşaat sektörü patronları, turizme yönlendiriliyor. Müthiş bir ortam; yurtdışında TUI, Neckerman, ITS, Jahn Reisen gibi Alman gruplar Türkiye'deki bu hareketlenmeyi izliyorlar.
Bunlara paralel olarak ağırlıklı İstanbul ve Anadolu kültür turları yapan hem tur operatörlüğü hem de seyahat acentesi Delta/Cameltur, Aquarius/ Vitur gibi yerli firmalar Antalya'da otel işletmeciliğine başladılar.
Almanya'nın dışındaki İngiliz, İskandinav, Fransız Hollanda gibi pazarlarda hareketlenme de 1985-1995 yılları arasında başlamıştır.
Ben son 25 yılı ikiye ayırarak analiz etmeyi doğru buluyorum. Rus pazarının açılması olan 1997 öncesi ve sonrası. Yani "Ruslardan önce ve Ruslardan sonra" diyerek esprili bir tanım olacaktır.
Haftaya devam edecek…

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nizamettin ŞEN: Turizm tarihi çalıştayı ve son 25 yıl
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN