Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kazak sanat elçileri

Kazakistan'dan gelen 29 kişilik heyet, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Türk kültürü ve sanatını öğreniyor. Eğitimler 3 hafta sürecek

Giriş Tarihi: 1.5.2013
Doğu Kazakistan Devlet Üniversitesi Sanat Fakültesi'nde öğrenim gören 29 yüksek lisans öğrencisi, Türk kültürünü ve sanatını tanımak için Antalya'ya geldi. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Mehmet Ali Eroğlu, kadınlardan oluşan 29 kişiden oluşan heyetin 3 hafta boyunca üniversite bünyesinde çeşitli bölümlerde eğitim çalışmalarına katılacağını söyledi. Heyetin sanat alanları, eğitimler, müfredat, kültürel etkinlikler konularında derslere katılacaklarını dile getiren Eroğlu, "Öğrencilere burada Türk kültürünü ve sanat eserlerini tanıtacağız, uygulamaları göstereceğiz. Onları sanat elçilerimiz olarak kabul ettik, ülkemizin sanat ve kültürünü kendi ülkelerinde tanıtacaklar" dedi.

KAZAKİSTAN'A GİDECEKLER
Akdeniz Üniversitesi olarak bu tür etkinliklere sıcak baktıklarını, yakın bir zamanda üniversitelerinden bir heyetin de Kazakistan'a gidip, oradaki sanat eserlerini inceleyebileceğini kaydetti.

GÖNÜLLÜ ÇALIŞACAKLAR
Kazakistan'dan gelen Ceksembaeva Simbat ise Türk el sanatlarını, Anadolu kültürünü çok merak ettikleri için Antalya'ya geldiklerini söyledi. Simbat, "Burada gördüğümüz birçok eser Kazakistan'da yok. Bunları öğrenip, kendi ülkemizde de yapmak istiyoruz. Çok hoş çalışmalar var. Türkiye'nin gönüllü sanat elçileri olmayı seve seve kabul ediyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazak sanat elçileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN