Endoskopiyi doğru doktor doğru hastaya uygulamalı

Memorial Antalya Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü'nden Doç. Dr. Akça, endoskopinin yapıldığı durumları ve sağladığı konfor hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 3.5.2013
Mide ve bağırsak hastalıklarında sadece tanı için değil, takip ve tedavi amaçlı olarak da kullanılan "endoskopi" çıplak gözle dışarıdan görülemeyen organlara özel cihazlarla ulaşarak, gözle görünür hale getirilme işlemidir. Gelişen teknolojilerle hastaya daha konforlu bir uygulama süreci yaşatan yöntem, incelenecek organa göre değişik isimler almaktadır. Midenin incelenmesi için yapılan endoskopi işlemine "gastroskopi", kalın bağırsak için uygulanacak endoskopiye "kolonoskopi" denilmektedir. Memorial Antalya Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü'nden Doç. Dr. Serdar Akça, endoskopinin hangi durumlarda yapılması gerektiğini ve işlemin hastaya konfor sağlayan özellikleri hakkında bilgi verdi.

GEREKTİĞİNDE YAPILMALI

Endoskopik uygulamaların, diğer tıbbi tetkikler gibi sadece gerektiğinde yapılması gerektiğini belirten Doç. Dr. Akça, "Hastanın ve şikayetinin süresi, bu gerekliliğin belirlenmesinde etkilidir. Endoskopi uygulamalarından, üst endoskopi olarak da bilinen gastroskopi; kilo kaybı, kansızlık, ailede ülser veya kanser varlığı, nedeni bilinmeyen bulantı veya kusma, yutma güçlüğü, tedavilere yanıt vermeyen reflü belirtileri, üst mide bağırsak sistemi kanamaları ve ülserde yapılır. Alt endoskopi de; kanama, radyolojik görüntüleme yöntemleri ile tespit edilen ülser, nedeni bilinmeyen demir eksikliği anemisi, ağrılı bağırsak hastalığı ön tanısı ve kolon kanseri şüphesi olan hastalar için, etkili bir tanı ve tedavi aracı olabilir" dedi.

ACISIZ VE AĞRISIZ BİR İŞLEM

Endoskopi işleminin türüne göre lokal anestezi ile sadece boğazın uyuşturulması veya damardan ilaç verilerek hastanın tamamen uyutulması ile yapıldığı bilgisini veren Akça "Özel bir durum olmadığı takdirde de endoskopi işlemi sadece 10 dakika süren, acısız ve ağrısız bir işlemdir. Endoskopik uygulamalar sadece görüntüleme ve tanı için değil, tedavi aracı olarak da kullanılabilir. Üst endoskopi ile aktif kanamalar durdurulabilmekte, sirozlu hastalarda yemek borusu varislerine müdahale edilebilmektedir. Reflü hastalarında, farklı teknikler kullanılarak yapılan endoskopik işlemler sayesinde tedavi sağlanabilir. Beyinde gelişen bazı sorunlar nedeniyle, ağızdan uzun süre yemek alamayacak hastalar için ise cilt üzerinden endoskopik yöntemlerle

DOKTORUNUZUN YETERLİ EĞİTİM ALMASI ÖNEMLİ

Birçok hastalığın erken tanı ve tedavi olanağını sağlayan endoskopik uygulamaların, ilerleyen teknoloji ve artan bilgi ile hızla gelişmekte ve çeşitlilik kazanmakta olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Akça, "Ancak maksimum fayda sağlamak için uygun tekniğin doğru hastaya ve uzman ellerce uygulanması, en yüksek performansa ulaşılmasına olanak sağlayacaktır. Bu noktada önemli olan, endoskopiyi uygulayan kişinin bu konuda yeterli eğitimi almış, ne yaptığını bilen ve planlanan işlemi gerçekleştirme yetisine sahip bir endoskopist olmasıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Endoskopiyi doğru doktor doğru hastaya uygulamalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN