Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanlar üzdü Ruslar sevindirdi

Giriş Tarihi: 6.5.2013

Ocak-Nisan döneminde Alman turist yüzde 2 düşerken, Rus turist ise yüzde 32 artış gösterdi. İsrailli turist sayısında beklenen artış yaşanmadı

Antalya'ya havayoluyla gelen turist sayısı Nisan ayında geçen yıla oranla yüzde 4 artarak 662 bine ulaştı. Ocak-Nisan döneminde ise turist sayısı yüzde 2 artarak 1 milyon 290 bini aştı. Antalya'ya en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında ilk sırada yer alan Almanya pazarında, yılın ilk 4 aylık dönemde yüzde 2 düşüş yaşadı.

YÜZDE 10 DÜŞÜŞ

Ocak-Nisan döneminde 474 bin Alman turist geldi. Düşüş, 2011 yılına oranla ise yüzde 10 seviyesini aştı. Almanya pazarında sezon öncesi turizmcilerin beklentileri iyimserdi. Mart'ta gerçekleşen ve Almanya pazarındaki en önemli fuar olan ITB Berlin'de Alman turist sayısında yıl sonuna kadar yüzde 3-5 arasında bir büyüme beklendiği açıklanmıştı. Ancak sezon öncesi tablo, Almanya pazarı için yıl sonu hedeflerinde kuşku uyandırdı. Alman turist sayısındaki düşüş yaşanırken, ikinci en büyük turizm pazarımız olan Rusya'da ise yüzde 32 artış yaşandı.

SEZON UZUYOR

Aylık bazda ise Nisan'daki artış yüzde 42 oldu. Haziran- Eylül dönemine sıkışan Rusya pazarında, sezon öncesi yaşanan artış, sezonun uzaması konusunda turizmcileri umutlandırdı.

İSRAİL'DE BEKLENEN ARTIŞ OLMADI
İsrail pazarında beklenen büyük artış Nisan'da yaşanmadı. 22 Mart'ta gerçekleşen özür sonrası, İsrail pazarıyla ilgili büyük bir beklenti oluşmuştu. Nisan ayında gelen İsrailli turist sayısında sadece yüzde 2 artış yaşandı. Geçen yıl Nisan ayında 4 bin 162 turistin geldiği İsrail'den, bu yıl aynı dönemde 4 bin 240 turist geldi. Yani özür sonrası geçen yıla oranla sadece 78 turist artışı yaşandı. Özür öncesi dönemle birlikte ise Ocak-Nisan ayları arasında İsrailli turist sayısı geçen yıla oranla yüzde 117 arttı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanlar üzdü Ruslar sevindirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN