Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancılarla evlilikler artıyor

Türkiye'de en çok yerleşik yabancıların yaşadığı Antalya'da geçen yıl 4 bin 576 Türk vatandaşı yabancılarla hayatını birleştirdi. Evlilikte Ruslar ilk sırada, Ukraynalılar ikinci sırada yer aldı

Giriş Tarihi: 7.5.2013
Antalya Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi verilerine göre, kentte geçen yıl, 4 bin 576 Türk yabancılarla evlilik yaptı. Evliliklerin yüzde 98'i yabancı kadınlarla yapıldı. En fazla evlilik yapılan ülke vatandaşları bin 414 kişi ile Ruslar oldu. 590 kişi Ukraynalılarla evlenirken, 272 kişi Moldovalı kadınlarla hayatını birleştirdi.

YABANCI SAYISI 100 BİNİ BULDU

Antalya'da ikamet tezkeresi alarak yaşayan yabancı uyruklu sayısı ise 2012'de yüzde 11.4 artarak 46 bin 389'a çıktı. İkamet tezkeresi almayanlarla birlikte Antalya'da yaşayan yabancı sayısının 100 bini bulduğu tahmin ediliyor.

TATİLDE TANIŞMA
Yabancı gelinlerle Türk damatlar arasındaki aşk, genellikle tatil beldelerinde başlıyor. Bunun yanı sıra çalışmak üzere Antalya'ya gelen çok sayıda Rus kadın da aşık olduğu Türk ile hayatını birleştirip Antalya'ya yerleşiyor.

BAKIMLI OLMASI TERCİH

Rus kadınların Türk erkeklerini dürüst ve ailesine bağlı olduğu için seçtiklerini belirten Antalya Rus Kültür Derneği Başkanı Marina Sakarova "Türk erkekleri ise Rus kadınları eğitimli ve bakımlı oldukları için tercih ediyor. Böylece zengin iki kültürün birleşiminden mutlu bir aile meydana geliyor" dedi.

'ANTALYA'DA EVLENİN'
Dünyada son yıllarda ilgi gören evlilik turizmi sektörünün farkına varan bir firmanın aracılığıyla Antalya'ya gelen Rus çift, yapılan törenle dünya evine girdi. Evlilik organizasyonları yapan Wedding City Antalya Şirketi Genel Müdürü Gülseren Özdemir, 4 yıldır dünyanın çeşitli ülkelerinde evlilik turizmi için "Antalya'da evlenin" sloganıyla tanıtım ve altyapı çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

ÇÖPÇATAN SİTELERİ PATLADI
Yabancı gelin sayısındaki artış çöpçatan sitelerinde de patlamaya neden oldu. Yabancı gelinlerle evlenmek isteyenlere yönelik onlarca internet sitesi kuruldu. Türk erkekleri ve yabancı kızlarla evlenmek isteyenlerin buluştuğu sitelerde ülkelerin kültürleri ve yaşanabilecek sorunlar anlatılıyor. Ayrıca Türk erkekleriyle evlenen yabancı gelinlerin yorumlarına yer veriliyor.

2012'DE EVLİLİK İÇİN VERİLEN İKAMET TEZKERESİ SAYISI
Rusya............................1414
Ukrayna...................... 590
Moldova...................... 272
Azerbaycan................. 243
Kırgızistan................... 202
Almanya................. 196
Özbekistan........... 193
Belarus.............. 164
Gürcistan ......... 152
Kazakistan...... 148
Diğer ülkeler.1002
Toplam.........4576
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancılarla evlilikler artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN