Prostat askılama

Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Erdoğru, genel anestezi alamayacak ve çocuk yapacaklara uygulanan prostat askılama yöntemini anlattı

Giriş Tarihi: 17.5.2013
Prostat büyümesi, erkeklerde 40'lı yaşlarla birlikte doğal seyir gösteren bir durum. İdrar yapmayı zorlaştıran bu sorun, mutlaka tedavi edilmelidir. Prostat büyümesinin tedavisinde genel anestezisiz bir girişim olan "prostat askılama" yöntemi özellikle genel narkozla ameliyat olması sakıncalı kronik hastalıkları olan ileri yaştaki kişiler ile meninin dışa akımının önemli olduğu genç prostat hastalarında tercih edilmektedir. Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Tibet Erdoğru, prostat askılama yöntemi hakkında bilgi verdi.

KORKUTABİLİR

Prostata yönelik her cerrahi girişimin, prostattan doku çıkarılması veya buharlaştırılması şeklinde gerçekleştirildiği için, prostatın normal işleyişinde ve meninin kaybında az ya da çok problemler yarattığını belirten Prof. Dr. Erdoğru "Ameliyat sonrası en çok; idrar kaçırma, cinsel fonksiyon bozukluğu ve kanamadan korkulur. Ancak, bilinmelidir ki iyi bir prostat cerrahi ameliyatından sonra da kanama, idrar kaçırma ve sertleşme problemleri hemen hemen görülmeyebilir. Ameliyat sonrası 'kuru orgazm' olarak bilinen, cinsel temasta meninin dışarıya akmak yerine mesaneye kaçması oldukça sık görülen (% 75-90) bir durumdur. Kuru orgazm sorunu, hastaları hem psikolojik ve cinsel açıdan rahatsız eder, hem de çocuk isteği olanlarda doğal yoldan çocuk sahibi olmak imkansız hale gelir. Bu korku ve çekince özellikle genç yaştaki prostat hastalarında daha da öne plana çıkmaktadır" diye konuştu.

AMELİYATSIZ İYİLEŞME
İyi huylu prostat büyümesinin tedavisinde cerrahi girişim gerektirecek durumda olan hastalar için uygulanabilen "Prostat Askılama Yöntemi"nin, özellikle cinsel ve meni fonksiyonlarını tam olarak korumak isteyen 40-65 yaş arası hasta grubu için uygun bir yöntem olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Erdoğru, başka hastalıkları nedeniyle kan sulandırıcı ilaçlar kullanan veya anestezi almayı engelleyecek ciddi hastalıkları bulunan ileri yaşlı hastalarda da birinci seçenek olarak uygulanabileceğini açıkladı.
hale gelirse, ardından ameliyat gerçekleştirilebilir. İşlem, ilaç kullanımı ile ameliyat arasında "ara formül" özelliği taşır.
Prostatın içinden geçen idrar yolunun, iyi huylu adenom şeklinde büyümüş prostat nedeniyle sıkıştığını belirten Erdoğru "Prostat askılama ile sıkışan bu doku çok küçük klipslerle iki yana asılarak, idrar yolunun meninin dışa akımını engellemeyecek şekilde açılması sağlanır. Bu işlem, pencereyi kapatan perdenin kenarlara doğru asılarak camın görünür hale gelmesine benzetilebilir. İşlemde ameliyat komplikasyonları beklenmediği için, çok ileri yaşta ve kronik hastalıkları nedeniyle ameliyat olmasında sakınca bulunan kişilerde de belirli sınırlama olmaksızın kullanılabilir" dedi.

HASTAYA KONFOR SAĞLAR
Prostat Askılama Yöntemi'nin hastaya konfor sağladığı açıklayan Prof. Dr. Erdoğru, avantajları hakkında şu bilgiyi verdi:
Prostat ameliyatında prostattan bir doku çıkarılır yani prostat dokusu çıkarılarak doku kaybı olur. Bu durum, prostat fonksiyonlarında değişikliklere yol açar. Oysa askılama yönteminde doku çıkarılmaz dolayısıyla yara oluşturulmaz ve prostat fonksiyonlarında herhangi bir değişiklik ortaya çıkmaz. Prostatın dokusu sıkışarak hacmi bu şekilde küçültülmüş olur.
Prostat ameliyatlarında hangi yöntem olursa olsun, bir yara oluşturulacağı için bu yaranın iyileşme sürecini beklemek gerekir. Bu süreç de zaman zaman hastalar için sıkıntılı olabilmektedir. Askılamada ise bir yara olmayacağı için hem hasta işlemden hemen sonra fayda görür hem de iyileşmesi beklenmek durumunda kalınan bir yara oluşmaz.
Prostat askılama, lokal anestezi altında 15 dakika içinde biten bir işlemken ameliyatlar genellikle genel anestezi altında 1 saat süren operasyonlardır. Hastanede kalmaya gerek yoktur. Hasta 6-12 saat içinde hastaneden, gerekli gözlemlerden sonra çıkabilir.
Hastanın ameliyattan yarar görmesi için, yaklaşık 15 günlük bir süreye ihtiyaç duyulurken, askılamada hasta işlemden hemen sonra yarar görmeye başlar.
Hastaların, yaşamlarının bir döneminde prostat askılama yaptırmaları, daha sonra ameliyat olmaya karar verdiklerinde bu isteklerine bir engel teşkil etmez. İşlem hasta için bir süre sonra yeterli olamayacak hale gelirse, ardından ameliyat gerçekleştirilebilir. İşlem, ilaç kullanımı ile ameliyat arasında "ara formül" özelliği taşır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Prostat askılama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN