Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Betonu kurumadan balıklar satışa çıktı

Sıçan Adası karşısındaki balıkçı barınağının betonu kurumadan, balıkçılar Akdeniz barbunlarını sunmaya başladı bile. Liman inşaatı, bir aya kalmadan teslim edilecek

Giriş Tarihi: 18.5.2013
Balıkçılarla yatçıların paylaşamadığı Sıçan Adası karşısındaki yeni balıkçı barınağının betonu kurumadan, balıkçılar satışa başladı. Kapasitesi 650 tekne olan 135 bin dönüm büyüklüğündeki limanın açılışı, Haziran ayı bitmeden yapılacak. Saha betonunun yüzde 40'ının tamamlandığı inşaattaki en büyük iş, su ve elektrik tesisatı kaldı. İnşaat sürerken 3- 4 balıkçı teknesi limanı sığınak olarak ve balık satmak için kullanmaya başladı.

BALIKLARINI SATTI

Yeni Liman Su Ürünleri Kooperatifi yönetimindeki balıkçı Giritli Ali Ergüden, kendisine verilen bir kasa barbun ile 5 kilo karidesi müşterisine sattı. Limanın hızlı bir şekilde tamamlanmasından memnuniyetini ifade eden Ergüden, limanı yatçılarla paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.

BETON NÖBETİ
Şu anda 35 kişinin çalıştığını ve inşaat sürerken bir yandan da şantiyelerin toparlanmasına başladıklarını açıklayan Şantiye Şefi Taylan İnce, döktükleri saha betonunun mukavemeti doruk noktasına gelmeden balıkçıların ve müşterilerinin gelip gitmesinin işlerini engellediğinden dert yandı. Dökülen betonun 7'nci gününde sertleşmeye başlayıp 28'inci gününde tam mukavemetine ulaştığını anlatan İnce, araçların betona çıkmaması için nöbet tuttuklarını söyledi.

GARANTİSİ 15 YIL

Belirlenenden daha önce işi bitirmek isteyen yüklenici Kolin İnşaat ile Arsel İnşaat adlı firmalar, 15 yıl garanti veriyor. Yapımında 800 bin ton dolgu, 100 bin metreküp beton kullanan firma, 32 metre açığa yaptıkları 7 metre uzunluğundaki mendireği tamamladı. Son teknoloji, malzeme ve yapılış sistemi kullanılan inşaatın belirlenen keşif bedeli olan 19 milyon 300 bin TL, yüzde 17 aşıldı. Derinliği 4- 8 metre arasında değişen inşaat aşamasındaki barınak tamamlandığında, 3 balıkçı kooperatifine teslim edilecek.

KULLANIM MUTABAKATI
Deniz Ticaret Odası'nın eski başkanı Ahmet Erol'un girişimiyle, limanın aynı zamanda balıkçı barınağı olarak kullanılması fikri gündemini koruyor. Liman teslim edilince 3 kooperatifin belirleyeceği isimlerden oluşacak üst kurul, yatçıların istediği modern işletmenin nasıl olacağı konusunda mutabakata varacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Betonu kurumadan balıklar satışa çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN