Rusya'da € zamanı

Rusya pazarında İspanya ve Yunanistan'ın da devreye girmesiyle rekabet kızıştı. Euro-Dolar paritesi Avrupa destinasyonlarına avantaj sağlarken, Rusya'daki tur operatörleri euroya geçme kararı aldı

Giriş Tarihi: 18.5.2013
Rusya pazarında sezon, 9 Mayıs Rusya Zafer Bayramı ile başladı. 1 Mayıs İşçi ve Bahar Bayramı ile birlikte tatil süresi 26 Nisan-13 Mayıs tarihlerini kapsarken, Rusya pazarında yoğun hareket yaşandı. En çok Rus turist getiren tur operatörlerinden Anex Tour'un Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, Rusya pazarında yıl sonuna kadar yüzde 7-10 artış yaşanmasını öngördüklerini söyledi.

ZİRVEYİ KORUMALIYIZ

Türkiye'nin ve Antalya'nın Rusya pazarında zirvede yer aldığını vurgulayan Koçkar, ancak rekabetin de yoğunlaştığını söyledi. İspanya ve Yunanistan gibi rakip ülkelerin Rusya pazarına ağırlık verdiklerini ifade eden Koçkar, "İspanya ve Yunanistan'da geçen yılki gibi yüzde 25'i aşan yüksek büyüme oranları devam eder. Ayrıca Mısır, yaşadığı büyük kaybın ardından harekete geçti. Bu tablo, zirvedeki yerimizi korumak için önlem almamız gerektiğini gösteriyor" diye konuştu.

ALMANYA PAZARI FİYATI

Antalya'da konaklama sektörünün Rus turistler için Alman turistlere oranla daha yüksek fiyat uyguladığını vurgulayan Koçkar, "İspanya ve Yunanistan gibi rakiplerimiz ise Avrupa'ya oranla daha düşük fiyat uyguluyorlar. Çünkü, Rusların ekstra harcaması daha fazla. Şehir esnafı, Avrupalıdan değil Rus turistlerden daha çok para kazanıyor. Antalya'da da en azından Almanya pazarındaki fiyatlar uygulanmalı" diye konuştu.

EUROYA GEÇELİM
Neşet Koçkar, farklı fiyat tarifesinin yanı sıra, Rusya pazarında dolar ile çalışmanın da kendileri için zorluk yarattığını kaydetti. Euro-dolar paritesinin düşmesinin İspanya ve Yunanistan'a avantaj sağlayacağına değinen Koçkar, "Geçmişten gelen bir alışkanlık. Bizim dışımızda Rusya'da sadece Mısır dolar ile çalışıyor. Eskiden tek rakibimiz onlardı. Şimdi Avrupa da devreye girdi. Avrupa ile rekabette avantaj yakalamak için artık bizim de euroya geçmemiz gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'da € zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN