Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karaalioğlu Parkı ilgi bekliyor

Bu park 1940'lı yılların başında ve İkinci Dünya Savaşı'nın zor koşulları altında yetmiş bin metrekarelik bir alana, dönemin Antalya Valisi Haşim İşcan tarafından inşa ettirilmişti

Giriş Tarihi: 19.5.2013
Antalya'da Büyükşehir Belediye binası önünden batıya baktığınızda Antalya'nın en güzel parklarından biri vardır. Bir zamanlar bir botanik bahçesi gibi rengârenk çiçek bahçelerine sahip olan bu parka bugün gerektiği kadar önem verilmediği gibi, yollarında motorlu vasıtalar parkı dolaşanlar arasında son hızla gidip geliyorlar. Bizim gençliğimizde bu parka değil araba, bir bisikletin bile girmesine izin verilmezdi. Karaalioğlu Türkiye'nin en güzel parklarından biridir. Bugün oraya her gidişimde, parkın o eski ihtişamı gözlerimin önüne geliyor ve içim sızlıyor. Karaalioğlu parkı 1940'lı yılların başında ve İkinci Dünya Savaşı'nın zor koşulları altında yetmiş bin metrekarelik bir alana dönemin Antalya valisi Haşim İşcan tarafından inşa edilmişti. Parkta denize uzanan Antalyalıların "mirador" olarak adlandırdıkları üç büyük seyir terasından Beydağları; Konyaaltı Plajı sahili ve uçsuz bucaksızmış gibi görünen Akdeniz'in her an değişen bir renk çümbüşü içinde muhteşem bir görünüşü vardır. İnsan saatlerce ve hiç bıkmadan bu güzelliği hayranlıkla seyredebilir.

ZOR ŞARTLAR ALTINDA

Antalya kent merkezinde yer alan, eşsiz doğası ve büyüklüğü ile Antalya halkının soluklanabildikleri yerlerden biri olan Karaalioğlu Parkı'nın yapımına Avrupa'nın alevler içinde yandığı 2. Dünya Savaşı yıllarında 1941 yılında Vali Haşim İşcan zamanında başlanmıştır. Haşim İşcan ilk önce Çaybaşı'ndan gelip, Atatürk Caddesi'nin altından, kalelerin tarafına geçen ve kalelerin dibinden akan suyu, Atatürk Caddesi'nin ortasından açtırdığı kanala akıtır. Etrafı yeni dikilmiş palmiye ağaçları ve renkli elektrik lambaları ile süslenmiş olan bu kanaldaki suyun, bugünkü Büyükşehir binasının önünden geçerek, Deliktaş Plajı üzerindeki Adil Aşçıoğlu'nun buz fabrikasını çalıştırıp şelale olarak denize dökülmesi sağlanır. 1940 yılından önceden halkın gezip dolaştığı çalılık bir gezi alanı olan Karaalioğlu Bahçesi, Ermeni asıllı bir Antalyalı tarafından çizilen bölgenin planında da yine yeşil alan olarak belirtilmiştir. Karaalioğlu park alanının bir kısmının mülkiyeti Karaalioğlu isimli bir şâhısa, bir kısmı da İl Özel İdaresi'ne aitti. Vali Haşim İşcan parka Karaalioğlu ismi vermek suretiyle bahçe sahibi ile kamulaştırma sorunu çözdü. Ancak sonraları bu kişinin varisi olan iki kızı ile İl Özel İdaresi arasında mülkiyet hakkından dolayı sorunlar yaşandı. Mülkiyet sorunu ancak 1977-1978 yılları arasında dönemin Belediye Başkanı Selahattin Tonguç zamanında çözülebildi. Parkın hemen hemen bugünkü genel görünümünü yaratan proje; 1940-1943 yılları arasındaki uygulandı. Vali Haşim İşcan'ın öncülüğünde zamanın İl Özel İdare Müdürü Muharrem Önal'ın başkanlığını yaptığı Antalya'yı Güzelleştirme Cemiyeti'nin katkılarıyla park düzenlemesi Mimar Necmettin Ateş'e yaptırıldı.

PARK HALKIN ESERİ

Haşim İşcan Karaalioğlu Parkı'nı 2. Dünya Savaşı sırasında yaptı. O zaman malzemeler çok kıttı. Gaz yağı yoktu, lastik yoktu. O zaman, benzin, lastik, gaz vs. her şey vesika ile alınıyordu. Fakat Haşim İşcan'ın hükümet ile arası çok iyiydi. Hiçbir yerde araba lastiği olmadığı zaman Antalya'da olurdu. Örneğin bir kamyoncuya bir lastik verirdi; "İki kamyon kum çekeceksin'"derdi. Bazen bir teneke gazyağına bir lira alırdı. Antalya'yı Güzelleştirme Cemiyeti gelirlerini arttırmak için ayrıca bir piyango çekilişi düzenledi. Piyango bileti beş lira idi ve Bahçelievler'de yapılacak evlerden birisi de büyük ikramiye olarak çekilişe konuldu. Bu beş liralık piyango biletleri bazı kişilere yüzer adet verilerek satmaları istendi. Fakat bileti kime satacaklar? Halkın alım gücü yoktu. Bilet bedellerini çoğu kez kendileri ödediler. Biriken bu gibi paralarla Karaalioğlu Parkı, Kalekapısı'ndan Yenikapı Parkı'na kadar, ortadan ışıklı bir su kanalı ve kanalın iki tarafı beton iki cadde olarak, düzenlendi. Atatürk Caddesi'nde parka giden su kanalları da düzenleme içine alındı. Antik Perge kentinden örnek alınarak Yediarıklar-Atatürk Caddesi arasında kanal düzenlemesi yapıldı. Bu düzenlemeyle bağlantılı olarak bugünkü görünümüne kavuşan Karaalioğlu Parkı, Antalyalıların hizmetine sunuldu. Park inşaatı, üç yıl kadar sürdü. Antalya Lisesi öğrencileri yevmiye karşılığı, mozaik taşı imal ederek hem kente, hem ekonomik yönden katkıda bulundular. Yapımı bittiğinde, Türkiye'de büyük bir ün yaptı. Devrin Cumhurbaşkanı 1943 yılında bu parkı görmeye geldi. Bugün hâlâ parkın Gazi Bulvarı denilen girişinin iki yanında bulunan aslanlı iki lahit kapağı Korkuteli'nin Küçüköğüt Köyü'nden getirildi. Antalya'yı eğer seviyorsak, Antalya'nın bu güzel parkı şimdi yetkililerden acil olarak ilgi ve korunma bekliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaalioğlu Parkı ilgi bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN