Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haluk ÜNCE: Üç zarf!

Giriş Tarihi: 20.5.2013
Fıkrayı Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Menderes Türel'den dinledik; aktaralım… Eski sadrazam koltuğunu kaybeder ve yenisine devrederken, makam odasının köşesindeki kasayı göstererek, "Ola ki ileride başın sıkışır, işte o zaman seni rahatlatacak öğütlerimi içinde bulacağın üç zarf var o kasada; ancak senden ricam odur ki, mektupları üzerinde yazılı sıraya göre açıp okuman" der...
Yeni koltuğa oturmuş olan sadrazam heyecan içerisindedir ki, eski sadrazamın bu sözlerine pek kulak bile vermez.
Ancak, bir süre sonra yönetimde bazı zaaflar gün yüzüne çıkar: Eleştiriler artar, halk huzursuz olmaya başlar.
Sadrazamı bunaltan gelişmeler birbiri ardına yaşanır. En bunaldığı noktada gözü çalışma odasının köşesindeki kasaya takılınca, sadrazamın zihninde lâmbalar yanıp sönmeye başlar... "Mektuplar" diye elini başına vurur. Kasayı açan sadrazam üzerinde kocaman '1' rakamı yazılı ilk zarfı açar ve mektubu okur: "Bu zarfı açtığına göre işler ilk günlerdeki kadar iyi gitmiyor demektir.
Hiç kaygılanma, bu senin durumundaki herkesin başına gelen bir olaydır. Sakın panikleme.
Yapacağın şey basit: ESKİ YÖNETİMİ KIYASIYA ELEŞTİR. Her yanlışı geçmiş yönetimlere mâl et. Enkaz bırakıldığını söyle. Hem sen rahatlayacaksın, hem de muhalefet edenler sana hak verecekleri için yönetimde karşılaştığın, sıkıntılar azalacaktır. Daha önce de söylediğim gibi, sakın başın yeniden iyice sıkışmadan kasadaki ikinci zarfı açma..."
İlk zarfta yazılanı uygulamaya koyan sadrazam üstünde dolaşan gölgelerin sanki sihirli bir el değmiş gibi dağılıverdiğini fark eder. Mektup rahatlatıcı etkisini hissettirmiştir. İşini gücünü bırakmış yeni yönetimi eleştiren herkes, bir an, "Yahu haklı adamlar, eskiler çok kötüydü" demeye ve sadrazama yönelttiği eleştiri oklarının ucunu eskisi kadar sivriltmemeye başlamıştır... Sadrazam, kendisine bu aklı veren zarfa, dolayısıyla kıyasıya eleştirmeye başladığı eski yönetimin sorumlusu selefine gizliden gizliye teşekkür eder...
Bir süre sonra bahar havası yeniden dağılır. Eleştiriler iyiden iyiye koyulaşır.
Sadrazam müthiş bunalır. Bu defa 'kasadaki zarflar' daha çabuk aklına gelir. İkinci zarfı açtığında içinde ilkinden kısa yeni bir not bulur: "Demek işler yine iyi gitmiyor. Çok yazık. Fakat üzülme, bu her sadrazamın başına gelmiştir.
Bu defa yapacağın seni biraz üzebilir, ama bunu yapmak zorundasın: ETRAFINI SUÇLA VE SUÇLADIKLARINI ETRAFINDAN UZAKLAŞTIR.
Havanın rahatlayacağından emin olabilirsin."
Bir süre direnir sadrazam, oyalanır, sonra yavaştan yanındakileri suçladığı görülür. Bunun rahatlattığı ortaya çıkınca bu defa suçladıklarını etrafından uzaklaştırmaya da başlar. Kellesi her uçurulan eski yönetici 'şamar oğlanı' durumuna dönüşüp şimşekleri üzerine çektiği için, sadrazam büsbütün rahatlar. Akşamları artık iyice tenhalaşan makam odasında oturup, ayaklarını uzatarak günün muhasebesini yaparken, köşedeki kasaya ufak ufak mutluluk öpücükleri gönderir...
Bu mutluluk pek de uzun sürmez ve halk yeniden sadrazamı eleştirmeye başlar. Artık son zarfında açılması gerektiğinin farkına varan sadrazam; 3. zarfı açtığında tek cümlelik bir notla karşılaşır. Mektup şöyle yazılıdır. "Kötü şans ha, çok yazık; yapabileceğin fazla bir şey olduğunu sanmıyorum: artık SEN DE HALEFİN İÇİN ŞİMDİDEN ÜÇ ZARF HAZIRLA."
Çok merak ediyorum acaba bizim Antalya'daki siyasi mevta, halefi için üç zarf bırakacak mı. yoksa bırakacak hali dahi kalmayacak mı?


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCE: Üç zarf!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN