Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işık YARGIN: Yürüyelim arkadaşlar

Giriş Tarihi: 20.5.2013
Son üç haftada klavye başına oturduğum günler kutlama günleriydi. Bu günün kutlaması 19 Mayıs. Dün sosyal medyada paylaşılan bir video izledim.
Dehşete düştüm. Video sokak röportajlarından oluşuyor. Soru: Reyhanlı denince aklınıza ne geliyor?
Hiç kuşkum yok ki bundan sonra benim aklıma Reyhanlı denildiğinde toplumun "duymam, görmem, söylemem" tercihiyle nasıl da devekuşulaştığı gelecek.
Bu video merakımı körükledi. 19 Mayıs denilince akıllar firarda cevaplar var mı diye internete müracaat ettim. Bir iki videoya ulaştım. 19 Mayıs 1919'da ne oldu?..
Eh cevaplar çok kötü değil, Cumhuriyet tarihimizle ilgili olduğu biliniyor en azından.
Cumhuriyet kuruldu diyenler, meclis açıldı diyenler olsa da Atatürk'ün Samsun'a çıkarak Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı gün diyenler çoğunlukta. Gençlik Bayramı diyenler de... Samsun'dan sonraki süreci sıra atlamadan anlatan da… Anadolu toprağı verimlidir. Bir tohum yeter orman olmaya. Ali Ulvi Elöve Anadolu topraklarında yaşayan insanların umutlarını, inançlarını, mücadele azmini, bir olma refleksini ne güzel anlatmış. Fener alayları, sokaklar, caddeler Türk Gençliğinin mutlu Geleceği için doluyor geçen yıl olduğu gibi ve gelecek yıllarda olacağı gibi… Yer gök inliyor Dağ başını duman almış Gümüş dere durmaz akar Güneş ufuktan şimdi doğar Yürüyelim arkadaşlar Sesimizi yer, gök, su dinlesin Sert adımlarla her yer inlesin Bu gök, deniz nerede var Nerede bu dağlar taşlar Bu ağaçlar güzel kuşlar Yürüyelim arkadaşlar Sesimizi yer, gök, su dinlesin Sert adımlarla her yer inlesin Dağlar taşlar güzel kuşlar Ya bu insanlar insanlar Güneş ufuktan bir gün doğar Yürüyelim arkadaşlar Sesimizi yer, gök, su dinlesin
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: Yürüyelim arkadaşlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN