Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasan SUBAŞI: Talya kapandı

Giriş Tarihi: 21.5.2013
Dostlarla cumartesi kahvaltıları Talya otelde yapılıyordu.
Bu hafta kahvaltı mekanı değişmişti. Çünkü Talya otelin sahipleri otelin kapatılması için karar almışlar ve uygulamışlardı.
Onun için farklı mekandaki kahvaltıda Talya otel neden kapatıldı bundan sonra ne olur yıkılır iki kat eksiği ile yeniden mi yapılır yoksa bir restorasyon projesi mi uygulanır gündemin konusu olmuştu.
Söz döndü dolaştı bana soru yöneltildi ve bu konuda bildiklerimi anlatmam istenmişti. Bende bildiğim kadarıyla paylaştım.
Hatırladığım kadarıyla yetmişli yıllarda yapılmıştı. Antalya'nın beş yıldızlı otelle ve nitelikli hizmetle tanışmasının başlangıcı sayılabilir. Turizm için bir okul olmuştu. İmar hukuku yönünden bir sorunu olmaması gerekir o yıllarda belediyeler değil bakanlıklar yetkiliydi.
1984 yılında Özal döneminde reform sayılabilecek yasal düzenlemeler ile plan yaptırma ve onay yetkileri belediyelere ve belediye meclislerine bırakılınca dönemin belediyesi turizmi teşvik adına tüm turistik tesislere iki kat fazladan çıkma hakkı tanımış ve uygulanmasına izin vermişti.
Bu verilen hakkın altyapısı plan ve kararlar hazır hale gelmeden 1989 seçimleri yapılmış ve biz seçilmiştik. Göreve geldiğimizde turizmcilerin hepsinin bu iki kat çıkma hakkını kullandığını ve yatak kapasitelerini artırdığını görmüştük. Hatırladığım kadarıyla bunların içinde sadece Talya Otele dava açılmıştı. Otelin arkasındaki apartmanda oturan bir yurttaş iki kat ilavesinin yasal dayanaktan yoksun olduğu gerekçesiyle dava açmıştı ve dava Otelin aleyhine sonuçlanmıştı.
O günlerde yeni seçilmiştim ve kesinleşmiş yargı kararı önüme gelmişti. Bir resmi yazı yazarak otelin sonradan çıkılan iki katının yıkılması gerekeceğini bildirmiş ve süre vermiştim.
Tam da turizm sezonunun ortasıydı. Aslında yıkmak istemiyordum Antalya turizm adına bir skandal sayılabilirdi ama kesinleşmiş yargı kararlarını yok saymak ondan daha vahimdi.
Rahmetli Vehbi Koç randevu istemişti ve ziyaretime geldi. Hep söz edildiği gibi randevu saatinden beş dakika önce gelmişti.
Çok kibar insandı bizde kendisine gerekli nezaketi göstermiştik ama bir çözüm yolumuzun olmadığını anlamıştı.
Verdiğimiz süre dolmadan bir gün beni aradı ve "sayın başkan biz bu binayı turizm bakanlığının izni ile yaptık yine otelin bulunduğu alan, turizm merkezi ilan edilirse yetki, turizm bakanlığına geçermiş ve sizin yetki ve sorumluluğunuz kalmadığı için yıkmak zorunluluğunuz da olmazmış, böyle bir uygulama sizi rahatsız eder mi?" diye sormuştu. Ben de kendisine; " hayır rahatsız etmez" demiştim. Çünkü o kadar yüksek katlı binanın içinde günün şartlarında hatta bu günün şartlarında da Antalya turizmine önemli katkıları olmuş bu otele zarar vermek istemiyordum. Belediyenin yatak kapasitesini kısa yoldan artırmak adına bulduğu bu çözümden yararlanmak istemelerinden başka bir şey yapmamışlardı.
Sonuç olarak Talya bakanlığın yetki alanı içinde kalmıştı ve bizde yıkım için başkaca bir girişimde bulunmadık.
Yine aynı tarihlerde hemen Talyanın yanıbaşında, Şehir Kulübünün arsasına, Talyadan daha yüksek katlı, belki Ramada yüksekliğinde bir otel daha başlamak üzereydi. Benim ailemin ve akrabalarımın da hissedar olduğu arsa üzerinde yapılacaktı.
Bir meclis kararı ile plan değişikliği yaparak şehir kulübü yüksekliğini geçmeyen bir düzenleme ile yapımını engellemiştik.
Bildiğim kadarıyla Koç ailesi otel yapılamayacağını anlayan hissedarlardan çoğunluk hisselerini toplayarak aynı yükseklikte bu günkü convection center binasını yaptılar. Bizim aile hissesini satmadı ve soran da olmadı.
Bu günlerde ise yaşlanan Talyanın yenilenmesi gerekince geçmişte kazandığı iki katı eksilterek yapması isteniyor. Bu konuda tekrardan açılmış bir dava ve mahkeme kararı var ve son iki kat yasallaşmış sayılamayacağı için belediyeler de anladığım kadarıyla izin veremiyorlar.
Convention Center'ın bulunduğu alanda bir yükselme yanlış ama mevcut otelin yüksekliği aşılmadan yenilenmesi yanlış sayılmaz. Tabii planda düzeltme yapılabiliyorsa!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasan SUBAŞI: Talya kapandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN