Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ören yerlerinde Christian devrimi

Giriş Tarihi: 21.5.2013

Turistlerin tarihi eser kaçakçısı muamelesi görmesi, antik taş parçaların depolarda muhafaza edilip turistlerin broşürlerle bilinçlendirme çabasıyla sonlandırılacak

Geçen yıl yabancı turist 33 kişi, gezdikleri ören yerlerinde yerde buldukları kültür varlığı mimari yapıların küçük parçalarını hatıra olarak yanlarına aldığı için havalimanında yakalanıp tarihi eser kaçakçısı suçundan gözaltına alındı. Aynı durumu yaşayan İsviçreli Polis Müdürü Christian Varone, tarihi eser kaçakçılığından 1 yıl 15 gün hapis ve 500 lira adli para cezasına çarptırıldı. Polisi müdürünün cezası 5 yıl herhangi bir suç işlememesi şartıyla ertelenmişti. Varone savunmasında sütun parçasını hatıra olarak aldığını, ülkesinde bunun suç olmadığını söylemişti.

DEPOLARDA TOPLANIYOR

Yılda 10 milyon turist ile birlikte gelen Varone'nin yaşadıklarını başka turistlerin de yaşamaması amacıyla, kazı başkanlığını Antalya Müzesi'nin yaptığı Perge Antik Tiyatrosu'ndaki küçük parçalar oluşturulan depolarda muhafaza edilmeye başlandı. Turistlerin en fazla mimari yapı parçası topladığı yerin Perge olduğunu biliniyor. Müze bununla da kalmayıp, İngilizce ve Türkçe bilgilendirici el ilanları ve afişleri havaalanı, ören yerleri ile müzelere dağıttı.

BROŞÜRLÜ UYARI ÇALIŞMASI
Kaçakçılık, Kazılar ve Müzeler başlıklı broşürlerde bilgiler veriliyor. Kaçakçılık başlıklı broşürde, 'Yer üstünde, yeraltında veya sualtındaki tüm tarihi eserler devlet malı olup, yurtdışına çıkarılmaları yasaktır' yazıyor.

HALKI BİLİNÇLENDİRME ÇABASI BAŞLATILIYOR
Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Jandarma Alay Komutanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde il ve ilçe müdürlükleri tarihi eser kaçakçılığının önlenmesi için konferanslarla halkı bilinçlendirme çalışmaları başladı. Zamanında ihbar edilmesi gerektiği gibi konular, görsel materyallerle de halka anlatılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ören yerlerinde Christian devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN