Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'da Mayıs ekonomisi çok iyi

Giriş Tarihi: 2.6.2013

Antalya'da turist sayısında Mayıs ayı rekoru kırıldı. Batı Akdeniz Bölgesi'nde de ihracat, aylık bazda rekor kırdı. Antalya ekonomisine Mayıs ayı iyi geldi

Batı Akdeniz Bölgesi'nde aylık bazda ihracat rekoru kırıldı. İhracat, bölge tarihinde ilk kez bir ay içinde 150 milyon doların üzerine çıktı. 2013 yılı Mayıs ayında Antalya İhracatçılar Birliği üzerinden yapılan ihracat, bir öndeki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 26 oranında bir artış ile 152 milyon dolar oldu. İlk 5 aylık dönemde ise yapılan ihracat yüzde 23 oranında aratarak 619 milyon dolara ulaştı.

TURİST SAYISINDA MAYIS REKORU

Antalya'ya havayoluyla gelen turist sayısı da Ocak-Mayıs döneminde 2,7 milyona ulaştı. 30 Mayıs itibariyle turist sayısı 2 milyon 655 bin oldu. Mayıs ayında, aylık bazda yüzde 14 artış yaşanırken, Mayıs ayında gelen turist sayısı 1 milyon 365 bin oldu. İlk iki aylık dönemde yaşanan düşüşün ardından toparlanan turizm verileri, Mayıs ayı ile zirve yaptı. Tüm zamanların Mayıs ayı rekoru kırılırken, aylık artış Ocak-Mayıs rakamlarına da yansıdı. Yılın ilk 5 aylık döneminde ise yaşanan artış yüzde 8 seviyesinde oldu. Turist sayısında rekorun kırıldığı 2011'e oranla ise düşüş yüzde 3'e geriledi. İki aylık dönemde fark yüzde 16'ydı. Antalya İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Ocak - Mayıs döneminde Birlik üzerinden ihracatı en fazla gerçekleştirilen ürün grubunun 244 milyon dolar ile yaş meyve sebze olduğunu vurguladı. Satıcı, "Bölgemizin dinamik gücü olan yaş meyve sebze sektörü geçtiğimiz yıla oranla yüzde 15 seviyesinde bir artışa ulaşmış durumdadır" dedi. Bölge ihracatının yükselen değeri olarak tanımladığı maden sektörü ihracatının da 5 aylık periyotta yüzde 76 artışla 85 milyon dolara ulaştığını vurgulayan Satıcı, "Bu iki sektörün yanı sıra, 72 milyon dolar ile toprak sanayi ürünleri, 47 milyon dolar ile kimya ve 38 milyon dolar ile demir-demirdışı metalleri sektörleri, yakalanan başarıya önemli katkısı yaptı" dedi.

26 SEKTÖRDEN 140 ÜLKEYE

En önemli pazarın 134 milyon dolar ile Rusya olduğunu ifade eden Satıcı, "41 milyon dolar ile Almanya, 39 milyon dolar ile Çin, 32 milyon dolar ile Bulgaristan ve Ukrayna ise Batı Akdeniz'in ihracat ürünlerinin en yoğun olarak yöneldiği diğer pazarlar olarak belirmişlerdir. Yılın ilk 5 ayında bölge ihracatçılarımız 26 farklı sektörde toplam 140 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirmişlerdir" diye konuştu. Yaz aylarıyla birlikte maden, toprak sanayi ve kimya sektörlerinde ihracat artışı yaşanmasını beklediklerini ifade eden Satıcı, "Yaşanacak ihracat artışlarıyla birlikte yeni rekor seviyelere ulaşacağımıza ve 2013 yılsonu hedefimiz olan 1,5 milyar dolar ihracat hacmine ulaşacağımıza inanıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da Mayıs ekonomisi çok iyi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN