İlk lise kampüsü Antalya'ya geliyor

Büyük illere yapılacak liseleri biraraya toplayan lise kampüsünün Türkiye'de ilki olan Gıyaseddin Keyhüsrev Eğitim Kampüsü'nün ihalesi Ağustos'ta yapılacak. Dev proje 2016 yılına yetiştirilecek

Giriş Tarihi: 2.6.2013
Milli Eğitim Bakanlığı'nın büyük illerde liseleri üniversite gibi tek kampüste toplayan lise kampüsleri projesinin ilki, Antalya'da gerçekleştiriliyor. Kepez'deki tramvayın son durağındaki 211 dönüm arazi üzerine kurulacak Gıyaseddin Keyhüsrev Eğitim Kampüsü'nün ihalesi Ağustos'ta yapılacak ve 2016- 2017 eğitim sezonuna yetiştirilecek. Yaklaşık 15 bin liseliye eğitim verileceği kampüs modeliyle, öğrencilerin tüm ihtiyaçları karşılanacak.

BİZİM KAMPÜS 2016'DA HAZIR

Antalya'yı Selçuklu İmparatorluğu topraklarına ilk katan Anadolu Selçuklu Sultanı Gıyaseddin Keyhüsrev'in adını verdikleri belirten Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, "Muhtemelen Ağustos ayı ortalarında ihalesini bakanlığımız yapacak. Kampüsün 2016 Eylül ayına yetiştirilmesi hedefleniyor. Kampüsten Antalya'daki 15 bin civarında ortaöğretim öğrencisi yararlanacak" dedi.

EN BAŞARILI PROJELER

Büyükşehirlerdeki fiziki şartlar yüzünden yeni okullar kuracak boş araziler bulunamamasından doğan fikirle oluşturulacak kampüsler, bakanlıkça yarıştırılan 156 proje arasından en başarılı kampüs modelleri seçilecek. Temizlik, güvenlik ve yemek işlerini firmalar yapacak ve böylece Bakanlık sadece eğitim ile uğraşacak. Bir sınıftaki öğrenci sayısı 25'e düşecek, sınıflarda sabit sıcaklık, nem ve oksijen oranı sağlayacak sistem kurulacak. Bu önlemlerle öğrencinin derse aktif katılımı kolaylaşacak. Spor salonları, kütüphaneler, kafeteryalar gibi öğrenci ihtiyaçlarını karşılayan projeler yapıldı. Ayrıca yeşil çatı sistemleri, güneş enerjisi, ısı pompaları ile okullar kendi enerjisini üretebilecek.

ESKİ LİSELER SATILMAYACAK
İlk etapta Antalya başta olmak üzere 8 ile kampüs yapılacak. Kamu - özel ortaklık modeli uygulanacak kampüsler, önümüzdeki yıllarda 54 ile dağılacak. Projeyle kampüse taşınan liselerin satılacağı iddialarına da Ankara'dan açıklık getirildi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Kampüse yakın olup taşınan liselerin boş binaları eğitim dışında başka bir amaç için kullanılmayacak. Bu okulları ilk ve ortaokul olarak düzenleyeceğiz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk lise kampüsü Antalya'ya geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN