Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işık YARGIN: Geziyorum

Giriş Tarihi: 3.6.2013
WWF Dünya Çevre Örgütü'nün sitesi en çok ziyaret ettiğim, raporlarını gözden geçirdiğim sitelerin başında gelir.
Sürdürülebilirlik esas itibariyle; 'yaptım, yürütüyorum, kurdum yaşatıyorum' manasında takıntım değil. Toplumun refahı, geleceği, ekonomi, siyaset, sivil toplum dediğimiz kavramların altını dolduran doğa temelli eko-sistemin var olması ile sürdürülebilirlik sağlanır.
Bu bakımdan WWF'de yazılanları önemsiyorum. "1970 - 2008 arasında biyolojik çeşitlilik küresel olarak yüzde 30 düşmüştür.
Tropikal bölgelerde bu düşüş yüzde 60 a varmaktadır.
Doğal kaynaklara yönelik talep 1966'dan beri iki katına çıkmıştır. Mevcut durumda faaliyetlerimizi sürdürebilmek için 1.5 gezegene eşdeğer kaynak kullanıyoruz.
Yüksek gelirli ülkelerin ayak izi düşük gelirlilerininkinin beş katı fazladır.
Biyolojik çeşitliliği yüksek olan alanlar, karbon depolama, yakacak odun sağlama, tatlı su dolaşımı ve balık rezervi oluşturma gibi önemli ekosistem hizmetlerini yerine getirmektedir.
Biyolojik çeşitliliğin ve ekosistem hizmetlerinin kaybı, yaşamları doğrudan bu hizmetlere bağlı olan dünyanın en yoksul kesimini daha fazla etkiler.
Yapılan tahminler 'işlerin her zamanki gibi yürütüldüğü durumda' 2030 yılında yıllık talebimizi karşılamak için iki gezegene ihtiyaç duyacağımızı gösterir.
İnsan toplumlarının ve ekonomilerin doğal temelini oluşturan ve doğal sermayemiz olan biyolojik çeşitlilik, ekosistemler ve ekosistem hizmetleri korunmalı, gerekli durumlarda restore edilmelidir."
WWF tek dünya yaklaşımı yeryüzünün ekolojik sınırları göz önüne alınarak doğal sermayenin nasıl yönetileceği ve paylaşılacağına dair çözümler sunar.
Burada yazılanlar WWF'in "Yaşayan Gezegen Raporu"nun özetinden alınmıştır.
Doğal dünyayı ekonominin, iş modellerinin ve yaşam biçimlerinin merkezine oturtan daha iyi seçimlerle mevcut eğilimlerin tersine çevrilebileceğinin altını çizer.
Yedi milyar beklenti, tek gezegen.
Yaşayan Gezegen 2012 Raporu: www. panda.org/lpr adresinden tamamını indirilebilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: Geziyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN