Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı komşular turizmde rakip oldu

İngilizlerin ardından Ruslar da aldıkları yazlıkları kiralamaya başladı. Yöntem, hem vergi kaybı, hem de haksız rekabet yaratıyor

Giriş Tarihi: 4.6.2013
İspanya, Yunanistan ve Mısır gibi rakip destinasyonlarla rekabet içerisinde olan Antalyalı turizmciler, bir de yazlıkçı yabancılarla rekabet ediyor. Kaş ilçesine bağlı Kalkan'da yazlık alan İngilizlerle başlayan süreç, Rus yazlıkçılara da sıçradı. Antalya'da konut sahibi olan Ruslar, internet üzerinden dairelerini kiralıyor. Kira bedelleri, günlük 20-100 euro arasında değişiyor. Lüks villalarda kira haftalık 20 bin euroyu aşıyor.

İNGİLİZLER YOLU AÇTI
Yabancı sahipli 35 bin taşınmazın bulunduğu Antalya'da, "sahibinden kiralık villalar" önemli bir kayıt dışı ticaret halini aldı. Antalya'da Rusların 5 bin 513 ve İngilizlerin ise 4 bin 335 taşınmazı bulunuyor. İngilizler ağırlıklı olarak Kaş ve Serik'te konut sahibi olurken, Ruslar ise merkezde Muratpaşa'yı, ilçelerde Kemer'i tercih ediyor.

HAFTALIK 56 BİN EURO KİRA
İngilizlerin Kalkan'da kiraladığı villaların fiyatı haftalık 150 ile bin sterlin arasında değişiyor. Haftalık fiyat 3 bin 900 sterline kadar ulaşıyor. Rusların kent merkezinde kiraladığı apartman dairelerinin günlük bedelleri ise 20-70 euro arasında değişiyor. Deniz manzaralı lüks dairelerin ise günlük kira bedeli 400 euroya ulaşıyor.

YAZ SEZONU FULL ÇEKİYOR

Villalarda ise fiyat kişi kapasitesi ve lüksle doğru orantılı olarak çok daha yukarı taşınıyor. Lüks ve büyük villaların haftalık kirası 20 bin euroyu aşıyor. Birçok yazlık şimdiden yaz sezonu için rezerve edilmiş durumda.

ANTALYA'DAKİ YAZLIKÇILAR
Antalya'da en çok mülkü bulunan ülke vatandaşı 5 bin 513 konut ile Ruslar. Almanlar 5 bin 480 konut ile ikinci sırada ve İngilizler 4 bin 335 taşınmaz ile üçüncü sırada. En çok mülk sahibi olan diğer ülke vatandaşları ise 4 bin 208 ile Norveçliler ve 4 bin 15 taşınmaz ile Danimarkalılar olarak sıralanıyor. Ayrıca Antalya'da Hollandalıların 2 bin 802, İrlandalıların 2 bin 317 mülkü bulunuyor.

MURATPAŞA, KAŞ KEMER VE SERİK
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre İngilizlerin Serik'te 374 ve Kaş'ta 307 taşınmazı bulunuyor. Rusların taşınmaz sayısı ise Kemer'de 464, Muratpaşa'da 414, Serik'te 137 ve Aksu'da 102 seviyesinde. Yazlık konutların yabancı turistlere kayıt dışı olarak kiralanması olayı da bu ilçelerde daha yoğunluklu olarak yaşanıyor. Yabancıların yanı sıra, Türk konut sahipleri de internet üzerinden dairelerini kiralıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı komşular turizmde rakip oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN