'Doğa'nın katilleri Meclis'e yakalandı

Giriş Tarihi: 9.6.2013

Alanya ve Gazipaşa'da birer taş ocağının hemen yakınlarındaki çayları kirlettiği, Korkuteli'deki ruhsatsız iki ocağın ise doğayı katlettiği belirlendi

Antalya İl Genel Meclisi Maden Ocakları ve Ruhsatları İnceleme Komisyonu, Antalya'da taş ocakları yoluyla yaşanan çevre katliamını ortaya çıkardı. Komisyon Alanya'da ruhsatlı bir ocağın hemen yanındaki çayı kirlettiğini, Korkuteli'de ise ruhsatsız iki ocağın doğayı katlettiğini belirledi. Gazipaşa Kaymakamlığı da bir taş ocağına yakınındaki dereyi kirlettiği için yüklü para cezası kesti. Komisyon Alanya'nın Türkler beldesi Kargı Çayı üzerindeki Delicebükü mevkiinde faaliyet gösteren taş ocağının ruhsatsız çalıştığı iddiaları üzerine bölgeyi ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Yapılan incelemelerde söz konusu firmanın ruhsat ve gerekli izinlerinin tam olduğu anlaşıldı ancak komisyon üyelerinin yaptığı inceleme çevre katliamını gün yüzüne çıkardı. Komisyon üyeleri bahse konu firmaya ait taş ocağının önünden geçen Kargı Çayı boyunca çevrenin katledildiğini, çay boyunca malzeme alınması sebebiyle doğanın zarar gördüğünü, Kargı Çayı üzerine malzeme dökülerek çayın kapatıldığını ve baraj yapılarak suyun yönünün değiştirildiğini tespit etti. Ayrıca firma tarafından kaçak olarak inşa edilen barajın aşırı yağışlarda can ve mal kayıplarına neden olacağı öngörüldü.

DOĞAL YAPI

Komisyonun meclisi sunduğu ikinci raporda ise katliamın boyutları daha da büyüdü. Raporda Korkuteli Söbüce Yaylası'nda Özel İdare tarafından verilmiş herhangi bir ruhsat bulunmamasına rağmen iki mermer ocağının 1 yıl boyunca faaliyet gösterdiği açıklandı. Raporda ayrıca gerekli izinleri almadan arama yapan iki firmanın mermer rezervlerinin yetersizliği nedeniyle bölgeyi terk ettiği fakat arama yapılan alanın doğal yapısının bozulduğunun belirlendiği belirtildi.

KÖSTEBEK YUVASI

Komisyon Başkanı MHP'li Ali Arslan adına açıklama yapan MHP Grup Sözcüsü Zeki Tunç, şunları söyledi: "Yaklaşık 4 yıldır Antalya genelinde bu konuda mücadele ediyoruz. Kum çakıl ve taş ocakları ebetteki ihtiyaç, bunu inkar etmiyoruz. Bu ruhsatlar verilirken en azından ruhsatların verildiği alan ile ilgili detaylı bir araştırma yapılarak orada ruhsatlandırma yapılsa burada daha az sorun yaşarız. Bu işin sınırlandırılması lazım. Antalya'nın bütün ilçelerinde köstebek yuvası gibi oyulmuş alanlar var. Biz meclis olarak vatandaşımızın yanında olmak için çalışıyoruz."

VE GAZİPAŞA...
Öte yandan Gazipaşa Hacı Musa Çayı'ndaki balık ölümleri Gazipaşa Kaymakamlığı'nı harekete geçirdi. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin yaptığı inceleme sonucu, balık ölümlerinin bölgede bulunan taş ocağının, çaya atık toz bırakması neticesinde meydana geldiğini tespit etti. Hazırlanan raporu inceleyen Gazipaşa Kaymakamı Muhittin Pamuk, balık ölümlerine neden olan taş ocağına, Çevre Kanununa muhalefetten 18.650 TL idari para cezası verilmesini istedi. Çevreye ve doğadaki canlılara verdiği önemi her fırsatta dile getiren Kaymakam Pamuk, çevre konusunda kimseye taviz vermeyeceklerini söyledi.

İL GENELİNDE PROBLEM YAŞANIYOR

İl Genel Meclisi Maden Ocakları ve Ruhsatları İnceleme Komisyonu'nun hazırladığı raporlar, taş ocakları konusunda Antalya'nın il genelinde büyük sıkıntılar yaşadığı ve acil önlem alınması gerektiğini ortaya çıkardı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Doğa'nın katilleri Meclis'e yakalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN